zzzzz

Kdy se přestalo rodičům vykat?

Myslím, jestli byl zlomový nějaký rok, nebo nějaká událost, od které se přešlo k tykání.

Nejlepší odpověď
annas

Vyrůstala jsem na vesnici. V mém okolí bylo řídkým jevem, aby děti rodičům tykaly. Znám vnučku, která vykala své babičce ještě koncem 70. let.. .
Mé známé zemřela matka před 5 lety. Byla to stará paní, ale všechny děti jí stále vykaly. Bylo to čistě individuální, tradice, pokora atd.

Vykání, často i onikání běžné za R-U, postupně zanikalo víc ve městech za 1. republiky. Ale nejvíc se tykání rozšířilo po 2. světové válce především vlivem nuceného tykání v zaměstnání.

Záleželo na konkrétní sociální struktuře, vzdělání, zaměstnání, náboženství atd.. íOpakem vykání se stalo to, že děti oslovují rodiče jejich křestními jmény … Vztahy mezi dětmi a rodiči byly zcela jiné než jsou dnes.

I když děti rodičům tykají,, měly by si uvědomit, že rodičům vděčí za mnohé i přesto, že žijí podle svého. Vše záleží na výchově, vzájemném respektu, úctě, slušnosti a schopnosti spolu komunikovat.

Další odpovědi
marci1

Sociolog Stanislav Holubec z Katedry sociologie Filosofické fakulty Univerzity Karlovy :
„Vzor tykání rodičům se prosazuje zhruba od dvacátých let minulého století“.
Bylo to různé, třeba ve městě, nebo na vesnici. Někteří ještě dodnes rodičům vykají, ale je spíše rarita.
http://zena-in.cz/clanek/vykani-pri-sexu

arygnoc

zzzzz:

nj, a čo bude, keď sa deti začnú pýtať, prečo majú niektoré deti za rodičov dvoch chlapov (ženy).

zzzzz

Copak jsem Sybila? 🙂

Jo a máš tam tvou oblíbenou otázku, tentokrát na Nisan Kaškaj 🙂

jak se jen jmenuje ta písnička?

arygnoc

m-ta ta m-ta ta m – túto myslíte?

;)

zzzzz

anooooooooo, to je ona, Jako sa volá???

zzzzz

Ako sa volá, teraz to mám dobre?

arygnoc

teď to máte dobře.

za 1

zzzzz

🙂

arygnoc

jooo, nisáán, kaškaj …

mno, ani neviem, že taký existuje, nieto, že je ešte na neho nejaká reklama a v nej pesnička.

http://www.you­tube.com/watch?v=yq­fGZA6Ojdg
http://www.you­tube.com/watch?v=Q2QGc_Q­W0mc