Avatar uživatele
Amie

Co je to vlastně „DRŽKOVÁNÍ“?

Již několik let si lámu hlavu, co je vlastně to „držkování“. Nedržkuj, přestaň držkovat atd. slyším od mamky skoro pokaždé, když mi něco řekne nebo mě o něco požádá a jí na to nějak odpovím. Ne že bych začla, že to dělat nebudu, proč a kdejaké argumenty že to tak není. To bych si u ní nedovolila. Natož nějak změnit intonaci hlasu. Jde o normální odpověď – Že to teď dělám, vysvětlit, proč jsem jak udělala nebo spíš neudělala nebo jen vyjádřit vlastní názor.

Pro mě to vždy bylo, když bych nějakým způsobem hrubě opověděla s takovým tím tónem „co se ptáš“. Ale stále víc si nejsim jistá, zda to slovo neznamená něco úplně jiného.

Dík za vaše názory a zkušenosti.
Doplňuji:
To mě taky napadlo, ale zas neboď drzá používá u protiargumentů, ne když JSEM drzá. Tady to je v případě, že pouze řeknu neutrální názor, který to nevyvrací. Třeba proč jsem neuklidila pokojí. Tak jí to začnu vysvětlovat a odbyde mě. Nebo se začnu obhajovat a sotva začnu tak zas držkuji. Tak fakt nevím.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Amie

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? dudu, otaznik007 před 4381 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
IK

Odmlouvání.
Všude tam, kde rodič chce slyšet radostné „Ano, madam!“ se mu zdá že slyší příliš řečí a v podstatě ho nezajímá co obsahují a tak to považuje za zbytečné „mlení hudou/držkou“
Zaměř se na to co maminka potřebuje, pokud spěchá, nebo je naštvaná že se bez ní nic neudělalo samo, nevysvětluj. Její otázky typu „proč jsi nevynesla koš?“ jsou jen řečnické a chce jen slyšet že už s ním běžíš a příště si vzpomeneš.
Rodiče byli také děti a mnoho věcí neumí dělat správně, měj tedy toleranci a snaž se pomoci, to pomůže zase tobě. S tvým věkem budou nároky stoupat a stoupaly by i spory, kdyby ses nezapojila do chodu domácnosti.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Conchus

Držka je lehce vulgární výraz pro ústa. Držkovat znamená používat „nadbytečně“ ústa ke „zbytečným“ řečem. Míra nadbytečnosti a zbytečnosti v tomto případě nelze stanovit objektivně. U autoritativních rodičů to bývá cokoliv. Někdy taky rozhodovací zkratka pro unaveného rodiče, který má řečí za celý den v práci až nad hlavu a tvé argumenty nepovažuje za relevantní a myslí si, že ho zdržují od přípravy večeře pro tebe.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
RyuzakiKate

Mně to mamka taky říká, podle mě to znamená něco ve smyslu „Nebuď hubatá!“ nebo „Nebuď drzá!“, tím se asi chce naznačit nějaké poslední varování, že už to s protiargumenty přeháníme a radši bychom to hubu měly držet, jinak přes ni dostaneme :)
Doplňuji:
„Nebuď drzá“ rodiče většinou říkají, když jim dojdou slova :D

Upravil/a: RyuzakiKate

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Také tyto výrazy chápu ve smyslu jako „odmlouvání, či nemístného remcání“. Dcera občas chování našich dospívajících vnučiček popisuje ve zlosti slovy „ty opice nejenže furt držkují, ale navíc na všechno, co se jim jen trochu nelíbí hází rypáky“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zl@tk@

Je to podobné jako když se řekne " mlít pantem " Je tím myšleno udělej to co po tobě chci teď hned a buď zticha – nekomentuj to.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek