Avatar uživatele
Zlatý

Kdy se poprvé objevily jesličky a kdy se rozšířily na betlémy? Z jakého materiálu se postavičky vyráběly?

Znáte některý slavný betlém? Jaké postavy se objevují v současných betlémech?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jesličky svatého Františka z Assisi
Pro vznik tradice jesliček – betlému – měla význam událost, která se stala v roce 1223. Tehdy pozval italský šlechtic Giovanni di Velita Františka z Assisi, aby strávil Vánoce na jeho panství.[1] Budoucí světec si prý přál vidět, jak právě narozený Ježíšek leží v nuzném chlévě na seně v jesličkách, a rozhodl se, že tento výjev zobrazí. Vybral si pro ni jeskyni na vrcholu skalnatého kopce u vesničky Greccio, kterou upravil jako kapli a uspořádal v ní výjev narození Páně. Sem pozval v noci 24. prosince vesničany z širého okolí. Když nastala půlnoc, rozezněly se všude zvony a kopec se míhal mnoha světly, jak si příchozí svítili na cestu pochodněmi. Když vystoupali k jeskyni, uviděli jesličky, oslíka a telátko. Při nich sloužil kněz mši a František četl úryvky z Lukášova evangelia, které jediné vypráví podrobněji o Kristově narození.

kunk:
Doplňuji:
žádný kunk,ale link,psal psal jsem to po tmě

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/J esli%C4%8Dky

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Tradici betlémů údajně založil svatý František z Assisi. O půlnoci Štědrého dne roku 1223 nechal sloužit mši v jeskyni, v níž inscenoval výjev z Betléma podle tradovaných popisů – postavil jesle se senem, přivedl osla a volka. Obyvatelům italského Greccia se scéna tak zalíbila, že ji začali opakovat.

Rovněž z Itálie pochází pak zrození betlémů s figurami – původně v téměř životní velikosti. Na konci 13. století byla poprvé vystavena scéna klanění Tří králů, postupně následovaly další.

Výjevy byly dlouho situovány do jeskyně, později se začaly objevovat chlévy i jiná místa, časem velmi absurdní, stejně jako postavy, které scénu zaplňují. V lidové tvořivosti se kolem jesliček shromažďují nejrůznější řemeslníci či zvířata, chasníci v českých a moravských krojích, jedním ze Tří králů se stal Jiří z Poděbrad, Ježíška vítal Kecal z Prodané nevěsty i skauti… Mně v paměti uvízl například Méďa Pusík ze stejnojmenného časopisu mých dětí coby Spasitel.

Za předchůdce betlémů jsou považovány jesličkové skříně a oltáře. První betlém ve střední Evropě byl kolem roku 1560 vystaven v Praze, odkud se šířila inspirace do dalších měst. Působivé výjevy budovali jezuité, kteří také šířili tradici nejen u nás, ale i v místech svých misií.

Časem se betlémy staly oblíbeným dárkem mezi šlechtou, která jimi měřila své bohatství. Figury byly oblékány do nákladných rób a Tři králové se blýskali drahými kameny. Italská vévodkyně v 16. století vlastnila betlém o 116 figurkách, které musely být ukládány do dvou truhel.


Avatar uživatele
Zlatý

Betlém neboli jesličky
V mnoha domácnostech dodnes patří k Vánocům neodmyslitelně také betlém. Většinou se dědí z generace na generaci. Zvyk stavět betlémy patřil kdysi k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Betlém byl symbolem Vánoc, ale v 19. století byl postupně vytlačován vánočním stromkem, který se nakonec stal jejich novým symbolem. V roce 1223 postavil v italské Umbrii jáhen Giovanni Bernardone, později známý jako světec pod jménem František z Assisi, první jesličky. V poustevně v horské jeskyni postavil žlab, založil ho krmivem a přivedl k němu živého oslíka a vola. U jeslí pak jako u oltáře v noci sloužil štědrovečerní mši - první "půlnoční".

První český betlém představili veřejnosti jezuité v roce 1560 v kostele sv. Klimenta ´v Praze u Karlova mostu. Byl první nejen v Čechách, ale i v celé střední Evropě. Neví se, jak přesně vypadal, ale podle dochovaných záznamů měl velký úspěch. Předpokládá se, že byl napodobeninou betlémské jeskyně s jesličkami, kde se Ježíšek narodil. Podle tohoto vzoru se jesličky začaly šířit do dalších kostelů a klášterů. Ke konci 18. století, v době osvícenství, jesličky opustily kostely a ujaly se na vesnicích i ve městech mezi prostým lidem
Základní figurky jsou Ježíšek v jeslích, Marie a Josef, oslík a vůl, pastýři se stády oveček a postavy tří králů - mudrců z Východu. Betlémy bývají u nás zasazovány do krajiny podle místa vzniku.
Ten, u nás nejznámější,je ve Třebechovicích.

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:u5EYcR9 BW4EJ:pele-mele.blog.cz/rubrik a/vanoce+Z+%C4%8Deho+se+vyr%C3 %A1b%C4%9Bly+prvn%C3%AD+betl%C 3%A9my&cd=13&hl=cs&ct=clnk&gl= cz


Avatar uživatele
Zlatý

Já znám slavný Třebechovický betlém
jinak figurky se dříve dělaly i z chlebového těsta , dřevěné, papírové
Doplňuji:
vidíš na můj jsem zapomněla-ten ale nevydrží


Avatar uživatele

První překvapivě jedlý betlém se objevil na Odpovědích u Hanulky. Místo slámy kysané zelí a příbytek s figurkami oplývají vepřovým;
http://www.odpovedi.cz/…

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/otazky/ tesite-se-na-vanocni-betlem

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

hanulka11

kdo má chuť se zajet podívat na sbírku betlémů zde je odkaz na otvírací dobu
http://www.betlem.cz/…

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Hanulko, taky mě to láká. Slyšela jsem o tom v rádiu. Výstava trvá i v lednu. U nás na Šumpersku je betlém v Lošticích. Ukazuje křesťanské figurky i skutečné osoby.
http://www.ceskenoviny.cz/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.