vas999

Kdy Měsíc opustí Zemi?

Potřeboval bych vědět, kdy se Měsíc vzdálí od Země natolik, že od ní natrvalo odletí pryč. Snažil jsem se to vygooglit, ale nic zajímavého jsem nenašel.

Nejlepší odpověď
Kepler

To by se ani vygooglit nedalo, protože to nikdo neví. Víme jen, že se Měsíc vzdaluje od Země od počátku jeho vzniku a že to dělá průměrně asi tak 2 cm za rok. Bude kroužit kolem Země tak dlouho, dokud se nedostane do gravitační sféry jiného tělesa. Pak má teprve šanci vzít roha.

Další odpovědi
Drap

To zatím nikdo netuší kdy to bude.

Psychotic

No nevím, můj google tedy říká, že se to nestane nikdy a všechny zdroje se na tom shodnou. Tedy bez vnějšího zásahu, tedy pokud do něj něco nenarazí nebo ho neodpálíme my, lidé. Proti je jen jeden vágní článek na Daily Mirror…

Vzdaluje se od nás o pár milimetrů ročně, ale to prý nestačí a prostě se časem přestane vzdalovat.

led

Je to jednoduché, keď poľavia rovnovážne vzájomné sily Zeme a Mesiaca.
Laicky to znamená, ak sila príťažlivosti Zeme k Mesiacu (označme si ju napríklad gravitácia=g), ak g=1 je to hodnota sily, ktorá udržuje Mesiac v rovnakej vzdialenosti vzdialenosti od Zeme, potom ak g<1 sila nedokáže udržať Mesiac a ten sa následne od nej začne vzďalovať, čim bude ďalej, hodnota ´g´ bude nižšia
(dúfam, že si fyzici a astronómovia nevytrhajú všetky vlasy od hrôzy z tejto definície)
V skutočnosti na Mesiac pôsobí aj príťažlivosť Slnka a ostatných planét Slnečnej sústavy.

sesednizkola

Nikdy roha nevezme, po čase se vzdalování úplně zastaví.

Cenobita

Může to trvat miliardy let a může to trvat tak dlouho, že už se stane Slunce rudým obrem a pohltí Měsíc i se Zemí.

Cenobita

Může to trvat miliardy let a může to trvat tak dlouho, že už se stane Slunce rudým obrem a pohltí Měsíc i se Zemí.

Kepler

sesednizkola: z jakého důvodu by se mělo vzdalování zastavit, když to už dělá nejmíň 3 mld. let? Nevěř každé peechovině, co se píše v bulvárním tisku.

led

vas999, nemajte strach. V najbližšej do.be nie je hlásená zmena gravitácie Zeme, to len filmári strašia