Avatar uživatele
deliris

Kdy jsem paní?

Dobrý den, kamarádka mi říká, že ženy od 23 let jsou všechny paní, nikoli slečny. Je to pravda?
Doplňuji:
Já jsem si taky doteď myslela, že jsem paní až po první svatbě. Jenže kamarádka mě vyvedla z omylu, prý ji to tvrdili na úřadech. Že paní jsme všechny vdané i svobodné slečny, které již dosáhly věku 23 let. A mě je 23 let.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? hanny 2, Alesh, anonym, Katusa před 4596 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
baghira

Pravidla etikety říkají, že není prohřeškem oslovit svobodnou ženu „paní“, zvlášť pokud očividně není zcela nejmladší.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

🙂 Kdyz se vdate v 18 , tak uz jste take mlada pani.. 🙂
Nebo , kdyz se nevdate a budete mit mimi , tak jste take mlada pani … 🙂
Neni to vekem. Zacina se to vice rikam po svatbe , nebo po diteti. Jedno v jakem veku.
Slecna muzete byt klidne do 30 . Pak uz by bylo divne , kdyby vam rikali lide slecno. Prijde to samo , nereste to tak. 🙂

  • iv-

Doplňuji:
P.S. Po doplneni : Bud je blazen kamaradka , nebo pani na urade. 🙂

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

ano, je to pravda. Oslovení slečno si prý máme nechat „leda pro servírku v hospodě“. Viz obdobný dotaz z miulosti:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-oslovit

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Deli

Deliris, vdávala jsem se prvně, když mi bylo 26 let a za družičku nám šla skoro tříletá dcerka. Oddávající mne oslovil „SLEČNO NEVĚSTO“ – tak nevím, ale on by to asi měl vědět, jak to je, ne? 🙂
Takže já bych řekla, že po první svatbě se stanete ze slečny paní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
haunted

tak ted jste me dostala ale myslim ze je to od doby co se vdáte.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
panenka

Až se vdáš za svého přítele tak pak jsi paní

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Alesh

Já bych řekl, že platí toto:
svobodná → slečna
vdaná, registrovaná, rozvedená, vdova → paní
Jinak jsou ale i pravidla, kdy se slečně říká paní a to ve spojeních: paní učitelka, paní doktorka, paní inženýrka apod. a to i přesto, že je dotyčná svobodná.
Co se toho úřadu týče, možná to mají tak nějak interně upraveno, nastaveno, že to rozlišují podle tohoto věku.
Každopádně mi přijdou totálně trapné ty feministické snahy „zabít slečnu“, že je to diskriminační a bůhvíco ještě. Je to samozřejmě nesmysl, neboť:

  1. není to potřeba nějak hrotit, když sebe ženská označí jako paní, nikdo to nezkoumá a určitě neopravuje na slečnu.
  2. označení slečna v podstatě napomáhá ženský se „odbýt“, rozhodně to v minulosti k tomuto účelu sloužilo. Zkrátka chlap nějaké ženské řekl: … blablabla …, mladá paní. No a když se jí líbil, tak ona ho opravila, že je ještě slečna a už mohl medvěd brousit kolem úlu. 🙂 To my chlapi takovou možnost nemámě, žádní „slečen“ nebo „jinoch“ se nepoužívá a myslím, že by to nebylo úplně od věci.
  3. setkal jsem se i s tím, že některé ženy vyloženě si zakládají na tom, že jsou slečny, je to spíš taková vtipná póza, ale proč ne.

… no a hlavně, aspoň je o čem kecat, co řešit, že? 😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Pravdu majú obaja.
Staršia nevydatá žena sa zo slušnosti oslovuje pani, čím dávame najavo, že ju berieme ako plnohodnotnú ženu a nie pojašenú slečnu. Ale ak požiada oslovovať „slečna“, ďalej ju už oslovíme slečna.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
alexandra

Kdysi to bylo po svatbě,protože jsme většinou všichni šli do manželství.Ale dneska už se ženy moc nevdávají,tak by se to mělo fakt zrušit a rozdělit jenom na paní a mladá paní.Slečna by měla být jenom tak od 15 do 20.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ufi

Podle mě je to taky až po svatbě. Mě do obřadu oslovovali slečno a hned po už mladá paní. Na druhou stranu v práci 40 letým dámám taky neříkám slečno, vypadalo by to blbě. I když některý se hlásej, že po rozvodu už jsou zase slečny:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elektrikář

Stalo se mi v metru že jsem v hloučku studentek jednu požádal o dovolení kolem ní projít. Otočila se na mne a povídá pane udělal jste mi radost už 50 let mi nikdo slečno neřekl. Ze zadu vypadám na lyceum, a ze předu na muzeum. Byla stejně velká jak její studentky a mněla stejnou větrovku.Smála se jako její studentky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek