Avatar uživatele
quentos

Jak oslovit,

když si člověk není jist, jde-li o slečnu, nebo paní? V angličtině mají pro tyto případy neutrální titul „Ms.“, u nás však nic takového není. Jak tak koukám, některé uživatelky se mezi sebou zásadně oslovují „paní“, aniž ví o stavu dotyčné – slečnám to nevadí?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? ReHu, annas, dudu, PostApMan, iceT, head65, johana 56 před 4962 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nejlépe poradí pan Špaček:

Víte, kde je hranice mezi slečnou a paní?
Tak dnes bychom si měli říci, kdy oslovujeme a voláme slečno a kdy paní?

Oslovení „slečno“ si necháme jen pro velmi mladé dívky nebo servírku, která nás obsluhuje. Všechny ostatní ženy, jakmile jim je kolem dvaceti, oslovujeme „paní“.

I když není vdaná?

Ano. Oslovením totiž neoznačujeme svobodné nebo vdané ženy, ale tak jako neoslovíme dvacetiletého mládence „chlapče“, ale „pane“, tak oslovíme dospělou ženu „paní“. Jestliže má ovšem mladá žena, která vypadá jako slečna, už dítě, budeme jí říkat „paní“, protože je matka. A ještě jedna výjimka: když spojujeme oslovení s titulem, vždycky říkáme „paní“, tedy i mladé ženě, u které by nás to svádělo říct „slečno“, musíme říct „paní doktorko“, „paní magistro“.

Podle rádia Impuls.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
PostApMan

Na internetu tímto způsobem nikoho neoslovuji, protože tady mě pak dotyčná „paní/slečna“ nemůže opravit.
V pracovních formálních e-mailech používám Pan/Paní, zatím si nikdo nestěžoval – možná by se to dnes dalo považovat za neutrální.
V „reálu“ při verbální komunikaci je to jiné, ale často když se paní/slečně představím ona se mi na oplátku představí buď paní „Novotná“, nebo slečna „Novotná“ a mám v tom jasno.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Pokiaľ ide o bežné oslovenie, nie som veľmi za tykanie (stará škola). Na tykanie sa musí dorásť . Bežne používam oslovenie krstným menom a vykanie.
Je to zvyk z práce. „Pracovné tykanie“ tiež sa zvykne používať, ale vzhľadom na určitú pracovnú hierarchiu používam pán(pani)+funkcia a pritom si tykáme. Dosť ľudí to nechápe, ale udržuje to pri prípadnom napätí mieru slušnosti.
Ľahšie sa povie „ty, vole“ ako „vy,vole“
S priateľmi si prirodzene tykáme.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
panenka

Já si Quentosi myslím že jim to nevadí kdyby jim to určitě vadilo tak už by se určitě ozvali.Já osobně jsem ze začátku taky každému vykala po čase jak jsem se pak zde s uživately poznala tak jsem jim začala taky tykat.Já si vždy raději řeknu že budu každému rači vykat a až se s ním poznám nebo mě to sám nabídne tak si s uživatelem pak tykám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
verka

Jestliže si nejsem jista, zeptám se. I když oslovení ,,slečno" musí lichotit každé mladé paní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Me nevadi kdyz mi nekdo rekne pani,vsak roky na to mam.Avsak jeste nejsem vdana,takze slecna.
Kdyz potrebuji oslovit zenu-starsi-reknu madam.
Kdyz mladsi tak rikam slecno,i kdyz nevim jestli je nebo neni vdana.
Vdanym se drive rikalo mlada pani,nebo ne?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

Už se mi několikrát stalo, že dotyčná byla dotčena oslovením ml.paní. – nebyla vdaná a cítila se staře, a také, po oslovení slečno – se jiná také nedívala moc mile – pak mi řekla, že je vdaná.
Takže každá rada drahá.
Když si nejsem jistá, oslovím, mladá paní, nebo slečno a usměji se a vím na čem jsem.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
elektrikář

Mám krásný zážitek z metra nacpáno a přede mnou hlouček studentek:Říkám z dovolením slečno budu vystupovat. Otočila se ke mně a povídá to jste mi udělal radost, slečno mi už nikdo 50 let neřekl. Byla to jejich učitelka. Drobounká a štíhlá jak ta ostatní děvčata.

před 4961 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek