Siara

Jak správně oslovovat ženy?

Zdravím,
chtěl jsem se zeptat, zdali někdo neví, jak správně oslovovat ženy. Tím mám na mysli koho a kdy oslovit slečno, dámo, paní, mladá paní atd. Děkuju.

Nejlepší odpověď
annas

Co na to pan Špaček v rámci etikety?

Oslovení „slečno“

Jsem po získání vysokoškolského titulu slečna, nebo paní?

„Už jste paní (slečna přestává být slečnou, když se vdá, stane se matkou a získá vysokoškolský titul), neříkáme slečno doktorko, ale jen paní doktorko, i když paní doktorka ještě není vdaná.“

http://www.la­dislavspacek.cz/os­loveni-slecno/

--
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1124997157-etiketa-oslovovani/203522165­250006/?tema=de­tail

„Oslovení ,slečno, si dovolíme jen vůči velmi mladé dívce – anebo když si o to žena sama řekne. Oslovujeme totiž vždy tak, jak si to dotyčná osoba přeje.“

Více najdete v odkazu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-oslovit
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pravda-ze-kdyz-slecna-ziska-titul-napr-ing-oslovujme-ji-pani-a-ne-slecno-i-kdyz-je-svobodna
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-oslovit-zenu-kdyz-nevim-jestli-je-to-pani-nebo-slecna

Oslovení ,dámo, je řečnické oslovení – Vážené dámy a pánové. Je to zdvořilostní forma, která se přijímá. Pokud je užito slovo dáma mimo tento kontext, vrací se do oblasti ironie.

Několik žen se baví na chodníku, chci projít, takže je oslovím: „Dámy, dovolíte?“ Je to myšleno jistým způsobem trochu ironicky, protože „pravá dáma“ by nebrzdila průchod.
Doplňuji:
Ještě jsem zapomněla na oslovení „mladá paní“. To je podle etikety dnes starodávné.

Kdysi oslovení novomanželky – takže brzy po svatbě. Nebo když žena žila s manželovými rodiči – oslovení kvůli rozlišení – tchyně = stará paní, snacha = mladá paní.

více diskuse

Další odpovědi
klumprt

Ženy tak zhruba do 18 let slečno, potom můžu říkat mladá paní. U zjevně nemladé paní bych raději použil jenom paní. 🙂
Pokud znám příjmení tak zhruba do 18 let slečno Nováková a pak až do smrti paní Nováková.
Pokud znám rodinný stav i příjmení, můžu používat slečno Nováková až do věku, kdy by mohlo slečně Novákové být nepříjemné, že jí tím připomínám, že zůstává na ocet, pak už raději paní Nováková.
Dámo mi přijde takové trochu nezdvořilé.

Tak bych to viděl já, z žádných zdrojů nečerpám, tak to mám nastavené sám.

marci1

Viditelně mladé dívky : „slečno“, ostatní raději jen paní. Připadá mi trochu zvláštní, když někdo oslovuje třeba 60–7 letou paní : „mladá paní.“ 🙂
Oslovení „dámo“, „madam“ bych raději vynechala. V naší společnosti je spíše chápáno jako něco urážlivého. 🙂

Pepa25

Ženy oslovuje z principu „paní“, pouze viditelně mladé dámy, o kterých véme nebo můžeme předpokládat, že nejsou vdané a nemají dokončené vysokoškolské vzdělání můžeme oslovit „slečno“.
„Dámo“ zní v oslovení divně a „madam“ archaicky. „Mladá paní“ je rádoby familiérní a lichotivý obrat stárnoucích seladonů, to nemá se zdvořilostí co dělat!

anonym

Nauč se znakovou řeč a dělej hluchoněmého.
Doplňuji:
Slečna je svobodná a bezdětná,paní je vdaná – rozvedená,mami­na.(v rámci olnoletosti).

milablond

Kdyz holka vypada tak do 18 let, rikala bych ji slecno a starsim mlada pani, zasadne ne slecno, muze to urazit, ale naopak i lichotit. Je to tezky…

Pepa25

Nevěřícně hledím, jak tu všichni obhajují oslovení „mladá paní“ …

annas

Projděte si archív, najdete odpovědi podle etikety – hned na začátku odkazu.

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=osloven%C3%AD%20­%C5%BEeny

Agneta

milablond >>> jen v restauraci jsou i starší dámy „slečny“, nebo je chceš volat „servírko“?:DDDDD

anonym

Já bych oslovila – mladá paní,nebo stará slečno…