koník.

Jak oslovit ženu, když nevim, jestli je to paní nebo slečna?

Předchozí odpovědi na podobnou otázku jsem viděl, ale nenašel jsem potřebnou odpověď. Znám pouze příjmení a danou osobu jsem nikdy neviděl ani o ní nic neslyšel. Jen s ní potřebuji mluvit po telefonu. Jak jí oslovit? Co když je jí 50 let a jí budu oslovovat slečno? Na druhou stranu bych nerad mladé, svobodné dívce říkal paní. Nebo mam oslovení úplně vynechat? Není to hrubé?

Nejlepší odpověď
quentos

Vždyť se to tu už řešilo, stačí si přečíst starší odkaz: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-oslovit?podobna=1
Doplňuji:
ta odpověď v tom odkazu je zcela jednoznačná, tak nevím, jak jste četl. Oslovení slečno si (krom velmi mladých – pod 20) máme nechat leda pro servírku v hospodě.

Další odpovědi
mosoj

Existuje nějaká společensky zaběhnutá a akceptovaná etiketa !!
Všechny ženy oslovujeme paní bez ohledu na to zda jsou vdané či ne.

Zde to je od odborníka na etiketu:
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1124997157-etiketa-oslovovani/203522165­250006/?tema=de­tail

bolak

Nevím co by ti řekl Špaček, určitě je mnohem míň trapnější když oslovíš dvacítku jako paní než když osumdesátnici nazveš slečnou.

Navíc vzhledem ke věkovému spektru je mnohem pravděpodoobnější že narazíš na paní než na slečnu.

PLUS, i pro ty ženský to nemusí bejt zrovna dvakrát příjemný, když je jim tajdlenc 40 pryč a pořád sou slečnama že? :)

Takže bych volil „paní“… a nebo „kočko“, to už jak budeš chtít.
Doplňuji:
Hele, tady sem ještě něco vyšátral >>> http://www.im­puls.cz/clanek/slec­na-nebo-pani/230641

Možná že se ti to bude nějakým způsobem hodit.

Damiana

Hollywoodské star si vždy nechaly říkat slečno. Předpokládám, že někomu jako x-krát provdané Miss Taylor volat nebudeš, tak bych v klidu použila paní. Jestli ti na tom oslovení až tak moc záleží – zkus si o dané ženě zjistit víc, snad to jde. Pokud se jedná o pracovní pohovor a ty se bojíš, abys ji „zbytečně“ neudělal starší, myslím, že můžeš být v klidu. Oslovení paní a pane (+příjmení) je obvyklé. Jen bych se vyhnula žoviálnějšímu oslovení „na půl cesty“ – mladá paní, s tím bys mohl narazit stoprocentně.
(Jestli bude dotyčná taková netykavka, jistě tě hned sama opraví, ale z toho se snad nestřílí ne? 🙂

anonym

Když nevíte, jak je stará, tak zkuste paní. Vynechat oslovení je neslušné. Jestliže paní nebude, nejspíš Vám to řekne a potom už budete vědět, jak ji během hovoru oslovovat dále.
No, tak tohle se za „soudruhů a soudružek“ aspoň řešit nemuselo.

beluška

Nevím v jaké záležitosti budeš volat té ženě, zda se už nedá vytušit zda je slečna či paní. To za prvé. Pak uslyšíš hlas a to Ti také může napovědět a za třetí – i já když oslovuji ženu a nejsem si jistá, tak řeknu slečno nebo paní? a pokračuji dál v hovoru.
Tak asi takhle, nedělej z toho žádnou vědu, nám paní to polichotí, když někdo řekne slečno, naopak v mládí nás potěšilo – mladá paní, ač jsme ještě prstýnek neměly.

suaeda

Neznámou v telefonu oslovuji zásadně vždy paní. Někdy přidávám i funkci když volám služebně např. „paní starostko“ nebo titul „paní doktorko“ apod.