marci1

Používá se běžně přání před spaním: „Vyspi se na zdravo“, anebo je to jen nějaký místní výraz?

Používáte jej u Vás v rodině také? My ano. A nevím, odkud se to vzalo. 🙂
Teď mě tak napadlo, že by to mohlo mít slovenský původ.

Nejlepší odpověď
annas

Zdrávo, stejně jako milo – dnes příslovce., je to staročeský tvar, jmenný tvar přídavného jména, (zdráv, zdráva, zdrávo) který se používá v příslovečných výrazech, dnes už jen v ustálených spojeních.

Je zlý víc, než je zdrávo. Třeba v hanáčtině je „a“, nikoliv „a“ – zdravo.

Vyspi se na zdravo, do zdrava, do růžova.

--
Dnes se jmenné tvary používají rovněž, ale na rozdíl od složených mají rozdílný význam.

Dítě je už zdravé x dítě je zdrávo.
První tvar příd. jména – složený tvar zdravé znamená, že dítě bylo nemocné a uzdravilo se.
Druhý jmenný tvar zdrávo – jde o vlastnost, stav, který přetrvává.

Jinak tvary stř. rodu s „o“ jsou knižní – stejně jako nutno x nutné, marno x marné, uvedené zdrávo x zdravé.

V. v. z historické mluvnice a vývoje jazyka.

Další odpovědi
gecco

U nás ne – nikdy jsem to neslyšel…
😉
U nás se spí do růžova…
😉
_____________­______________________
Na Slovensko mi to taky nesedí – aspoň tam, kde se mluví ´slušně´ (západní, střední, Liptov, Kysuce…) jsem to taky ještě neslyšel – jih a východ nemůžu hodnotit, tam už jsem nespal ani nepamatuju…
😉

briketka10

Zvláštní spojení pro mě neznámé.
A slyším poprvé. Mému ex příteli i kocourkovi
jsem vždy dala pusinku na čelíčko a řekla
jim " Dobrou noc klucíí a ať se Vám něco
hezkýho zdá " teď jsem sama a kocourkovi
říkám " Dobrou ušáku ať se ti zdá o myšce " 😁

Takhle se to řekne slovinsky : Lahko noč – Dobrou noc!
http://www.jak-se-rekne.cz/slovinsky/

quentos

V životě jsem to neslyšel (jsem z Podkrkonoší).

arachis

Něco pamatuji, tohle mi nic neříká. Asi místní nebo rodinný výraz. Uvidíte, kdo se ještě ozve.

Emefej

Nikdy jsem to neslyšel.

zjentek

To je určitě slovinsky.

da ny

Prima zvyk :D
Doma říkáme spíše do růžova, pěkně, hezky, krásně apod.
Výraz znám, původ bude zřejmě slovanský ;), možná místní či rodinný původ.

„Tchýně“ např.říkává: „Na zdraví!“ , každému, kdo poděkuje/pochválí její jídlo po konzumaci (při odnášení talíře), používá se místně v Rusku, Polsku, na Ukrajině/Voly­ni..... ;)