Válek Petr

Kdy je potřeba vlastnit řidičský průkaz skupiny D?

Nebo-li na autobus? Uvažuji o koupi vozidla s celkovým počtem devíti sedadel (včetně řidiče). Jaký ŘP potřebuji? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

A co takhle zkusit si to najítsám?? Pokud máš ŘP, tak se to koukej doučit! A doporučuji umět si to alespoň najít. Pokud máš ŘP, týká se tento zákon PŘÍMO činnosti a jeho znalost je NEZBYTNÁ.

Zákon č. 361/2000 Sb. Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů

ČÁST PRVNÍ
ZÁKON O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH

HLAVA III
ŘIDIČSKÉ OPRÁVNĚNÍ A ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ

Díl 1
Řidičské oprávnění

§ 80a
Skupiny vozidel

(1) Do skupiny

  1. B jsou zařazena motorová vozidla s výjimkou vozidel uvedených v písmenech a) až e), jejichž největší povolená hmotnost nepřevyšuje 3500 kg, určená pro přepravu nejvýše 8 osob kromě řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti
  1. nepřevyšující 750 kg,
  2. převyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy nepřevyšuje 3500 kg, nebo
  3. převyšující 750 kg, pokud největší povolená hmotnost této jízdní soupravy převyšuje 3500 kg, ale nepřevyšuje 4250 kg, jedná-li se o řidičské oprávnění v rozšířeném rozsahu,
  1. D1 jsou zařazena motorová vozidla s výjimkou vozidel uvedených v písmenech a) až f), určená pro přepravu osob, jejichž počet nepřesahuje 16 kromě řidiče a jejichž délka nepřesahuje 8 metrů, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg,
  2. D jsou zařazena motorová vozidla s výjimkou vozidel uvedených v písmeni i), určená pro přepravu více než 8 osob kromě řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg,

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361#p80a

Další odpovědi
Mc Merkurion

… pro: Motorová vozidla s více než 8 místy k sezení kromě místa řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o největší povolené hmotnosti nepřevyšující 750 kg (https://www.ri­dicak.cz/skupi­na-d/ ) >>> devět včetně řidiče je méně než více než 8+řidič >>> D není potřeba … stačí B … teda, ještě neznáme hmotnost …

cukrar

skupina „B“

Mc Merkurion

@Edison: … jestli nemá řidičák jen na motorku, tak by to měl (!!!) znát, ale taky jse to hledal, dyť to znáš, kdo by si všechny ty blbosti pamatoval >>> kde a jak světla, 40cm tam, 40 vedle atd …

Edison

Tak jistě chápu, že nebude znát doslovný text, veškeré parametry kde čeho… ale určitě víme, že zákaz zastavení a stání platí mj. 5m před hranicí křížovky, žejo… , to je holý nesmysl. Ale měl by mít představu a základní věci, jako co smím a nesmím řídit… ale hlavně schopnost si to najít.

Mc Merkurion

… naprosto souhlasím, hlavně s poslední větou a netýká se jen řidičáku …