mosoj

Kdy je člověk přestárlý a co udělat, aby se přestárlým nestal?

Na zdejších stránkách jistý uživatel používá pro starší lidi přívlastek přestárlý!! Je smutné, že to nikomu nevadí, byť se toto vyjadřování blíží nacistické ideologii!

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Starší, senior, starý, to vše je OK a vyjadřuje to pouze věkovou kategorii.
Ale přestárlý, to je jako už nepotřebný a určený k likvidaci.
A prohlásit to o jiném člověku je opravdu nevhodné a snad i urážející.
Ale mohlo by se to snad říct o člověku, který už sám rezignoval na život a čeká jenom na konec, na smrt, kterou musí, zákonitě, skončit každý život.
Ale většinou člověka do tohoto stavu přivedou jeho extrémní zdravotní problémy, jak fyzické, tak i psychické, bolesti a strasti, což se dá celkem pochopit.
Pak by to ale mohl prohlásit zase pouze on a o sobě. Ale pokud to prohlašuje, bez souvislosti, jako jeho hodnocení, někdo jiný, neznalý situace, je to pouze a jenom hrubé, nevhodné a svědčící o špatném charakteru takto se vyjadřující osoby.
A nakonec bych trochu tentokrát souhlasil i s Rokiem. Je to sice velmi zjednodušené, ale, člověk, který se přestane učit novým věcem a tím i vlastně rezignuje na život jako takový, mohl by se pro mladé lidi jevit opravdu „přestárlým“.
Ale opět by to o něm neměli prohlašovat oni, neboť nikdy neznají souvislosti a nikdy neví, jací budou a jak se budou chovat i oni ve stáří.
A to by mohlo být i částečným „návodem“, aby se starý člověk „přestárlým“ nestal.

Další odpovědi
annas

Předpona pře- znamená stupňování, zveličení významu.

Člověk zestárne, ale kde je hranice staří? Takže výraz přestárlý není vhodný ani správný, je někdy v kontextu až urážlivý.

Bohužel, stáří se nevyhneme, pokud se dožijeme vyššího věku, jsme třeba senioři, pro vnoučata dědečkové či babičky.

Věk je jen číslo, tedy určuje fyzické stáří, ale psychické může být někde jinde

Je důležité mít úctu ke staří – i mladí budou staří, tak jako my senioři jsme byli kdysi mladí.

orestez

Včera jsem pomohl v Maloměřicích babičce najít dům pro seniory. Nikdy by mě nenapadlo o někom říct, že je přestárlý. Tak snad o cibuli.

anonym

Nechce se mi věřit že by i ten dotyčný měl na mysli kritiku věku. Věk nemá smysl nijak kritizovat každý stárneme věkem a nedá se tomu nijak zabránit. Je přinejmenším hloupé to komukoliv zazlívat.

Jiná věc je přestárlost do které se člověk tak říkajíc manévruje dobrovolně cílenou izolací od řekněme aktuálního světa, aktuálního dění, nebo třeba i profesních postupů … to ovlivnit může. A chápu že se o někom dá říci, že je přestárlý a myslet to ve skutečnosti v tom smyslu, že se dobrovolně odseparoval od této doby a ničím do ní nezapadá.

marci1

Jídlo může být přesolené, káva přeslazená, ale říci o člověku, že je přestárlý, znamená, že je „nežádoucí“, „nepotřebný“. Že je něco přestárlého, bychom mohli říci o stromu, sadař ví, že takovýto strom je nutné pokácet. Pokud tento výraz použijeme v případě člověka, je to známkou toho, že nám chybí takt a cit. 🙂

ivzez

Člověk může zestárnout, nikdy se nemůže stát přestárlým.

Co si myslet o uživateli, který je schopen se o lidech takto
vyjadřovat, jistě víte sám.

led

Prestárly človek je z pohľadu mladých ktorí tíško závidia dlhý vek a nenávidia reči „… za našich mladých časov to bolo… sa to robilo… boli sme…“
Prestárly človek z pohľadu lekára vyžaduje viac starostlivosti.
Prestárly človek z pohľadu zamestnávateľa nestačí na vykonávanú prácu, bez ohľadu na pracovnú pozíciu.
Prestárly človek z pohľadu štátu je človek neprispievajúci svojimi daňami do štátneho rozpočtu, ale naopak odoberajúci z neho a z „nešťastnej sociálnej poisťovne“ ktorá mu posiela penziu, no, akýsi príspevok na živobytie.
Takýto „Prestárly človek " ale môže byť "mladoň, ucho“ z pohladu ešte starších starých ľudí.
Som prestárla, keď jazdím vlakom zdarma? Ak pozriem na svoje pocity a zdravie, viac sa cítim mladá, (no nie doslova, skôr mladšia) ako stará a prestárla už vôbec nie. Veď čo že je to: +++++++, to je až tak vysoký vek?
S úctou a heslom „Nehaňte starých ľudí a neposielajte ich zomrieť do hory“, ako sa to kedysi v praveku robilo.

pizlicka

Šediny jsou korunou moudrosti,TEČKA! 😁

dubraro

1/ „Přestárlý“ je hloupé a urážlivé slovo.
2/ Umřít mladý.

hapiky

Nikdo není starý, je jen dlouho mladý…

Rokio

Člověk je podle mě přestárlý tehdy, když se přestane učit novým věcem.

Kryšpín

Mosoj, uvedené prohlašoval svého času ex-předseda vlády, který vedl vládu a Česko při budování kapitalismu k lepším zítřkům, rovněž tak vzdělaný poradce na Hradě uvádí, že prostý lid je nespokojen, což můj děda považuje za lid sprostý.
Proto pochopte, že já jako obyčejný prostý člověk v neobyčejném státě pouze si dovolím opakovat co z našich moudrých, vzdělaných, šlechetných pracovníků od starostů až po Hrad občas vypadne.
Jinak si starších občanů vážím a nikdy bych si ze svých mozkových závitů jako předseda vlády nedovolil takto žvatlat.
Rovněž jsem sexuálně zmaten, tudíž ještě nevím zda nebudu dámou, proto Vám nemohu uvést svůj věk, jelikož u dam to není vhodné, ale jsem přemládlej..

annas

Ad led,

beru vaši odpověď z pohledu těch, kteří starší lidi považuji za přestárlé.
Potvrzuje to vaše poslední věta –

„Nehaňte starých ľudí a neposielajte ich zomrieť do hory“, ako sa to kedysi v praveku robilo."

Jak jsem napsala, slovo může být nevhodné, urážlivé, záleží na kontextu., teakže ti, kteří takto uvažují, nemají úctu ke stáří.

led

Neposielajte starých ľudí do hory, aby ich divá zvera roztrhala, práve naopak snažte sa využiť ich skúsenosti a vedomosti…
je myšlienka ešte z detských čias, ktorá mi ostala v pamäti pri čítaní príbehov Eduarda Štorcha.
Prestárly človek, nezáleží na veku (aj keď oficiálne sa za takýchto považujú od 70 rokov hore, predpokladaná „životnosť dôchodcu“ je asi 15–18 rokov) je podľa môjho názoru skôr zo zdravotného hľadiska človek vo všetkom odkázaný na iných. Opakujem, aby nedošlo k omylu „vo všetkom odkázaný na iných“