xiperio

Může mi toto někdo vysvětlit? Bohužel to nemohu pochopit.

Jakékoliv video z pořízené mobilem na veřejném prostranství se může umístit na sociální sítě či na web. Ale pokud je to video pořízené z kamery z auta tak už je to zakázané. Je jedno jestli to auto jede nebo stojí. A pasažér sedící v autě, taky klidně může natáčet a nic se neděje. Jaký je mezi tím rozdíl? To mi hlava nebere.

Nejlepší odpověď
dubraro

Co se týče kamery v autě, odpověď nabízí § 88 Občanského zákoníku:
Svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob.
Takže podle mého úsudku lze pořizovat záznam např. k tomu, aby bylo možné se chránit před neoprávněným označením za viníka nehody. Zveřejňovat pořízené záznamy ale v pořádku není, s následující výjimkou:
§ 89
Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství.

Další odpovědi
zjentek

Tak on ty zákony, stejně jako jinde na světě tak i v črdeli, musí někdo utvářet. A donuť tak toho člověka, aby pracoval… aby u svý práce přemýšlel. JAK? Tak, že půjdeš k volbám? Jak vidíš, tak TOHLE NESTAČÍ! A jiné patrony nemáš. Tak mě napadá přestat nakupovat kamery do auta a uchytit si na palubovku mobil. Nebo se ohánět právě tím, že pořízené záběry jsou záběry spolujezdce, ne záběry „z vozu“. (;

elkon

Zveřejnit cizí fotku bez souhlasu dotyčného je trestné, bez ohledu čím je to pořízené.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

L.G.

Je pro komplet info bych doplnil uživatele dubrara, že těm vyjímkám se říká „zákonné licence.“

Pepa25

Můžu se zeptat, jak jste přišel na to, že platí různá pravidla pro zveřejnění záznamů pořízených v autě, za chůze nebo statickými záběry veřejného prostranství? (OZ platí pořád stejně) Novináři mají výjimky

xiperio

No a každý říká něco jiného.

xiperio

pro Dubraro: Pořád nechápu teda, proč jsou někdy rozmazané obličeje a pak je stejná situace a pak ne.

xiperio

Nebo když dám někoho fotku na web, tak je to trestné. Ale novináři mohou. Tak asi budu dělat nonstop brigádu novináře. Je to to samé když rozmazávají obličeje. Jednou ano, Jednou ne. Uf, kde to žijeme.