Reganois

Kdy bylo v České republice zaznamenáno dosud poslední tornádo?

Jak vysoká míra pravděpodobnosti je přítomnost tornáda na našem území?

Nejlepší odpověď
marci1

rok 2018
23. září – Horšov. Dle výrazných škod na statku v Horšově a popadaných stromů v úzkém pásu dlouhém 3 km byla stanovena intenzita tornáda na F1.
23. září – Chrášťany (okres Rakovník). Tornádo zprvu zasáhlo Kněževes a Chrášťany, kde poškodilo střechy domů a vyvracelo stromy. Poté tornádo způsobilo extrémní polomy v nedalkém lese a ohnulo 2 stožáry vysokého napětí. Tornádo mělo intenzitu F1. 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hlavn%C3%AD_stra­na
Sem, tam u nás tornádo bývá (viz wiki).
V Česku se vyskytne maximálně pět případů. Některá menší nemusí být ani zaznamenána. Jejich životnost může trvat i jen několik vteřin, výjimečně mohou urazit pár kilometrů.
https://ct24.ces­katelevize.cz/ve­da/2882834-rocne-zasahne-cesko-az-pet-tornad-poprve-bylo-zaznamenano-uz-pred-900-lety

Další odpovědi
Dochy

Nejsou u nás tak obvyklá jako v některých rovinatých oblastech US, ale zas taková zvláštnost to není, Jenu nás nebývají zas takovou hrozbou. Jednak se rychle rozbijí, jednak u nás není tak rozšířená móda papundeklových baráků.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Reganois

marci1: Ale intenzita tornáda ve srovnání s přímořskými státy (Spojené státy americké, Austrálie) je asi velmi odlišná. Děkuji za odpověď.

marci1

Samozřejmě, u nás bývá slabší (F1). Stupně F0-F5. 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Torn%C3%A1do