annas

Kdy a kdo „nadělil“ Evropanům pohlavní chorobu syfilis?

Nejlepší odpověď
vagra

Janovský mořeplavec nedovezl z Ameriky jen krocany, brambory, čokoládu nebo papriku. Klade se mu za vinu, že na palubě jeho lodí přicestovala do Evropy z Nového světa i jedna z nejrozšířenějších pohlavních chorob – syfilis.
To všechno se od základů změnilo ve chvíli, kdy archeologové z university v britském Bradfordu začali zkoumat hřbitov u kláštera v britském Hullu. Z hrobů, kam byli kladeni nebožtíci v letech 1300 až 1450 vyzdvihli kostry mnichů s neklamnými známkami deformace syfilidou a rázem ležela před vědci možnost, že se choroba dostala do Evropy dávno před Kolumbem. Mohli ji dovézt z transatlantických plaveb norští a islandští Vikingové, kteří navštívili Ameriku na přelomu 10. a 11. století. A možná se objevila syfilis v Evropě ještě dřív.

Zdroj: http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2005100504

Další odpovědi
hanulka11

Nové důkazy podporující teorii, že mořeplavec Kryštof Kolumbus a jeho posádka jako první přinesli do Evropy syfilis, zveřejnili tento týden američtí vědci.

Opět tak otevřeli více než sto let starou debatu o původu této pohlavní choroby.

„Někteří lidé považují syfilis za skutečně starodávnou nemoc, která pochází od našich prapředků. Jiní však zastávají názor, že nemoc pochází z Nového světa,“ říká Kristin Harperová, bioložka z Emoryho univerzity v Atlantě, v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Její studie dává za pravdu tzv. „Kolumbově teorii“, která je spojená s jednou z prvních zaznamenaných evropských epidemií syfilidy v Neapoli v roce 1495 – tedy těsně po návratu Kolumba a jeho posádky

Zdroj: http://aktual­ne.centrum.cz/zah­ranici/amerika/cla­nek.phtml?id=51­8575