Kdy a kde vznikly první partyzánské jednotky?

Nejlepší odpověď
dědapetr

První partyzánské jednotky byly zformovány během Americké války za nezávislost. Byly rekrutované především z lovců kožešin, kteří znali terén a uměli se v něm pohybovat. Způsobili britské armádě velké ztráty.
Obdobím rozkvětu partyzánských skupin byla Druhá světová válka. Ve všech okupovaných zemích se zformoval protinacistický odboj.
Partyzáni se vyskytovali ve všech zemích okupovaných wehrmachtem, ale zatímco na mnoha územích (např. ve Francii, v Řecku, v Polsku, na Slovensku) vystavili pravidelné vojsko vážným problémům až v letech 1943–1944, v SSSR a v Jugoslávii se jejich úderná síla rozvinula velmi rychle. Zpočátku se rekrutovali hlavně z rudoarmějců, kteří zůstali za frontou, z uprchlých válečných zajatců a čím dál víc také z civilistů, mezi nimiž bylo i mnoho žen. Za rok 1943 hlásili sovětští partyzáni 11.000 explozí na železnicích, 9.000 vykolejených transportních vlaků – bylo při tom údajně zničeno nebo poškozeno na 6.000 lokomotiv a 40.000 vagonů – a rovněž 22.000 zdemolo­vaných německých automobilů. Na počátku roku 1944 operovalo za německými liniemi přes 250.000 sovětských partyzánů, kteří sehráli významnou roli hlavně při zhroucení skupiny armád Střed v létě 1944.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Par­tyz%C3%A1n

Další odpovědi
fcoop

http://leccos­.com/index.php/clan­ky/guerilla

Tento způsob boje existoval určitě už v době,kdy ještě nebylo objeveno kolo.

tom004

Tady je něco o vzniku tohoto hnutí.

http://leccos­.com/index.php/clan­ky/partyzanske-hnuti-v-ceskoslovensku-za-2-svetove-valky

led

Ak považujeme za partizánske jednotky, vojensky organizovaných bojovníkov v tyle nepriateľa, musíme sa hlboko ponoriť do histérie. Sú známe napríklad grécke i egyptské bojovky v staroveku na území Mezopotámie.
Dosť často ich využíval aj napríklad Čingischán ako svoj predvoj.
Moderným partizánskym spôsobom bojovali aj oddiely Hraničiarov (na Americkej aj Anglickej strane) v bojoch za nezávislosť USA.

žolik

Partyzání vznikly někde v americe,byla to převaděčská skupina lidí,tak se to uchytilo dost dobře,dneska se to dá přirovnat k pašerákům.

Zdroj: žolík