Frontinus

Kdy a jak rourácí Lomikel?

Žalobej, napsal T. R. Field (CV: https://www.da­tabazeknih.cz/au­tori/t-r-field-1510)

Pajú kuhy žalobej, mřezom žguty padú,
Baha ruk vod suda čol, kaži duša kadú!
Kaži jej put z kimorín, z tratora son zbryjdi,
da huhlavy mhlivý dvar zdaraváša dyjdi!
Neoslyš ny Lomikel, daji žor i litva –
Bjadoch! Achú! Úvy! Žel!
Nastáše – ponikva.

Nejlepší odpověď
marci1

Rourácení je projev božího hněvu: slýcháme je občas ve výlevce vodovodu, do které jsme nalili konev špíny (řečené správně kuchřeč neboli ihuhu).
Bůh Lomikel – jest jediným dokázaným pravoslavným bohem potrubí a kanálu. První popsal boha Lomikela věštec Krombožinec Lilibínský: tvrdí, že jej spatřil v prastarém dubovém potrubí u Mejknínu. Je prý vysoký 93 a půl centimetru, má tvar rovnoramenného trojúhelníku, který je jeho podstatou a jehož spodní část se nazývá vrávor. Horní část se nazývá řapuch, který je zakončen pýtenem. Pýteno se jaksi podobá lipovému listu – je-li svěží píše se pýteno, je-li povadlé, píše se píten s měkkým i. Na řapuchu pak rozeznáváme krhy, jimiž Lomikel krhá, a chlístor, kterým nasává břeť kanální neboli blebel, a rourácí.
http://www.lem­rouchovooko.cz/pa­tron_nwe/

Další odpovědi
led

Každé ajta má své alebrž!

Kdopak ti, starý dědku,
tak zdeformoval lebku?

zdroj: field – Kosoštverce na ohradách

aliendrone

Popravdě řečeno to nevím, ale vím KDO by to mohl vědět. Kamil Marcel Hodáček! Znám ho bohužel osobně díky mé sestře. :( Dokonce mám v knihovně i jeho prvotinu „Havarijní stav“ s osobním věnováním autora. Ti, kteří znají se jistě chytají za hlavu, ale…

Garantuji, že její předvedení (nedejbože přednes) zaručeně zvedne a přinutí k odchdou návštěvu, která se nedovtipně nechce vypakovat. (Chtěl bych dodat i „společensky přijatelným způsobem“, bohužel s ohledem na obsah je to vyloučeno, tudíž dodám jen to, že je vhodná tehdy, když z nějakého důvodu nechcete použít přímé „už vypadněte, mám na práci něco lepšího“ etc.) ;) :)

led

Pre tých, čo nerozumeli textu Žalobej:

"Žalobej

Černé plačky pějí žalobej, spadlá kost už hoří v roštu.

Bože, zachraň osud člověka a ukaž duši cestu.

Ukaž jak kost se ve vodu promění, která pak sluncem vzplane.

Ať do dvora mrtvých stínů bez pohromy cestu najde.

Neoslyší-li nás Lomikel, dej jídla pití hrnec.

Běda. Ach. Ouvej. S duší tvou je konec.

"(T.R.Field)

To on tvořil Prakršno, vymyslel Krhúta a napsal některé zádrhele a slavný Žalobej. Této myšlenky se chytila společnost okolo Hrycha a tvořila dějiny Krhútů, jejich filosofii atp. T.R.Field se s tím nikdy nesmířil. Považoval Hrycha za někoho, kdo ho o jeho myšlenky okradl a hlavně za někoho, kdo místo něho pobírá autorské poplatky. Že není ani schopen přesně opsat ten zmíněný Žalobej. Že zcela zaměnil význam slova Krhút. To byl ve Fieldově podání lump, darebák a vrah. A Field tak ve svém hněvu nazývá Hrycha, jako zloděje myšlenek a hlavně asi těch autorských poplatků.
V kronice je citován (nepřesně) Žalobej v starobylém jazyce Krhútů a ve francouzském překladu. S tím, že český překlad neexistuje. Ne snad básnický překlad, ale vysvětlení textu napsal Field minimálně v Prakršno III z roku 1968."

Zdroj: https://kokes­.blog.idnes.cz/blog­.aspx?c=7573"

led

Lomikel, Prakršno a Morodochium: Z Hlohovca po stopách veľkého mystifikátora
o T.R.Fieldovi
http://frastac­kenoviny.sk/re­lax/2167-literatura