Avatar uživatele
bolak

Kdo vymyslel "do-re-mi-fa-sol-la-si-do"?

Kudy to vzniklo, tady ty slabiky pro stupnici?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? briketka10 před 2511 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
brillant

Tyto slabiky jsou odvozeny z prvních slabik veršů středověkého náboženského chorálu od mnicha Pavla Jáhna Ut queant laxis oslavujícího Jana Křtitele.
http://cs.wikipedia.org/…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Odpovídala jsem barbakanovi.

http://www.odpovedi.cz/…

Ut queant laxis
resonare fibris,
Mira gestorum
famuli tuorum,
Solve polluti
labii reatum,
Sancte Iohannes.

Jde o starý hymnus, který se podle římského rituálu zpívá v Boží liturgii 24. června, o svátku narození Jana Křtitele. Celý hymnus je rozdělen do tří částí s Ut queant laxis zpívaným o Nešporách, Antra deserti zpívaným o Jitřní, O nimis felix zpívaným o Laudech, a Doxologie přidané po prvních dvou částech.

Text můžeme přeložit jako: Aby mohli služebníci tvoji volným hlasem rozezvučet zázrak díla tvého, očisti vinu z našich poskvrněných rtů, ó svatý Jene.

Ut je dnes v solmizaci povětšinou nahrazován slabikou Do, kvůli vokálu na druhém místě, a k poctě italského teoretika Giovanniho Battisty Doniho
---

Hymnus ke svatému Janu Křtiteli, jsou verše k uctění Jana Křtitele napsané v horatiovské sapfické formě langobardským historikem Pavlem Jáhnem v 8. století. První slabika každého hemistichu (půlřádku verše) je zároveň první slabikou následné noty. Užití Ut queant laxis k pojmenování tónů je připisováno Guidovi z Arezza z 11. století, který vytvořil nový systém hudebního zápisu a pojmenoval prvních šest tónů. Později v 18. století přibyla ještě slabika "si".

Další podrobnosti v odkazu
http://cs.wikipedia.org/…
Doplňuji:
Poznámka "V 18. století byla slabika ut nahrazena pro snazší výslovnost slabikou do (z latinského Dominus – Bůh)" není přesná"

Italský hudební skladatel Giovanni Battista Doni je známý mimo jiné tím, že změnil název Ut (C) na Do spíš podle svého vlastního příjmení než podle " pána" Dominus.

Stejně tak uvádí italský zdroj. - změna podle příjmení.
http://www.treccani.it/…

http://en.wikipedia.org/…

Giovanni Battista Doni (c. 1593 - 1647) byl italský hudební vědec, který dělal rozsáhlé studie o staré hudbě. Znám, mimo jiné tím, že změnil název Ut (C), po svém vlastním příjmení. Důvod - zmírnit Solfege.

https://www.google.cz/…

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Ad wiki. Doplňuji : V 18. století byla slabika ut nahrazena pro snazší výslovnost slabikou do (z latinského Dominus – Bůh).

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

brillient: a proč je tam do a ne ut?

před 2511 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

ha, vono je to tam dole napsaný :)

před 2511 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda