independent

Kdo vyhrál 30letou válku?

anebo tak dlouho bojovali až zapomněli o co vlastně jde

Nejlepší odpověď
annas

Třicetiletá válka měla několik 4 části.

1. Česko-falcká válka 1618–1623

  1. Česká válka 1618–1620
  2. Falcká válka 1621–1623

2. Dánská válka 1625–1629

3. Švédská válka 1630–1635

4. Švédsko-francouzská válka 1635–1648

Příčiny války

  1. náboženské
  2. boj o mocenskou převahu v Evropě

    Vestfálský mír. ukončil válku v Říši, válka mezi Francií a Španělskem však pokračovala. Skončila roku až 1659 vítězstvím Francie (Pyrenejský mír).

Výsledky a důsledky třicetileté války

1. Hlavními vítězi třicetileté války byly Francie a Švédsko. Tyto dvě země se staly nejsilnějšími evropskými velmocemi.
Zatímco Francie byla velmocí prakticky vždy, Švédsko nakonec svoje velmocenské postavení neudrželo dlouho a postupně ho ztatilo na úkor Ruska. Na rozdíl od Francie nemělo Švédsko demografický potenciál na to, aby hrálo dlouhodobě v Evropě velmocenskou roli.

2. Habsburkové byli poraženi. V Evropě i v Říši byli Habsburkové vážně oslabeni.
V Říši říšská knížata posílila svoji moc na úkor císaře.

3. V dědičných zemích však Habsburkové svoji vládu upevnili. Důsledky to mělo především pro české země. Restituční hranice k roku 1624 znamenala, že Čechy zůstaly katolické. Rekatolizace totiž začala hned po Bílé hoře, čili před rokem 1624 a před vydáním Obnoveného zřízení zemského. Pobělohorští emigranti ztratili definitivně naději, že by se mohli vrátit zpět do vlasti. Obnovené zřízení zemské totiž zůstalo v platnosti.

4. Třicetiletá válka také samozřejmě způsobila obrovské hospodářské škody, úpadek křesťanské morálky a velký úbytek obyvatelstva v důsledku válečných akcí, rabování, epidemií a hladomorů."

Podle
http://skompa­sem.cz/clanky/u­cebnice-dejepisu/trice­tileta-valka-1618-1648-petr-daubner.html

http://www.de­jepis.com/uceb­nice/tricetile­ta-valka/

V odkazech se dovíte víc.

Další odpovědi
aliendrone

To záleží na úhlu pohledu. Holanďané by např. řekli, že zvítězili, protože definitivně byla uznána jejich nezávislost. Španělsko a Sv. říše římská by to mohli považovat za neúspěch, ale fakt je ten, že nikdo, ukončena byla kompromisem zvaný vestfálský mír a to v důsledku všeobecného vyčerpání válčících stran.