Rokio

Kdo vyhlásil rozsáhlejší amnestii? Havel, nebo Klaus?

Odpovědi
anonym

Je třeba rozlišovat. Havel amnestii vyhlásil krátce po svém zvolení a po 40 letech vlády totalitního režimu jako nápravu křivd které svržený režim na lidech páchal. Po svržení režimu, který lidi běžně věznil jen za projevy politického nesouhlasu či nedej bože odporu. Byla to zcela odlišné situace a nelze poměřovat jenom čísla, to by bylo extrémně hloupé …

annas

Okopírovala jsem smazanou odpověď.

annas

Václav Havel. Je ale třeba si uvědomit rozdíly mezi oběma amnestiemi.

„Už bezprostředně po vyhlášení amnestie se na veřejnosti ozývaly hlasy kritizující rozhodnutí hlavy státu. "Ano, byla opravdu velkorysá. Bylo ale třeba dát jasně najevo, že se zásadně mění poměry a že se chceme rozejít i se vším pokleslým, čím se vyznačovala komunistická justice“, napsal Václav Havel o řadu let později. Připustil však, že společnosti nebyla amnestie řádně vysvětlena.

První polistopadová amnestie se týkala vězňů odsouzených k trestům odnětí svobody do dvou let, v případě neúmyslných trestných činů dokonce tří let. U vyšších trestů byl odsouzeným pobyt za mřížemi zkrácen o třetinu až polovinu. Rozhodnutí hlavy státu dále zastavilo stíhání osob, jimž hrozily maximálně tři roky vězení. Amnestie se však nevztahovala na pachatele vražd, znásilnění, loupeží a některých dalších trestných činů. Netýkala se ani vězňů odsouzených jako zvlášť nebezpeční recidivisté.

Pokud jde o Československo jako celek, dosáhl počet osob propuštěných na amnestii zhruba 23.000. Tento údaj zahrnuje kromě odsouzených i osoby
propuštěné z vazby.

Václav Klaus, žádnou amnestii u příležitosti svého zvolení neudělil. O to větší kritiku ale sklidil v lednu 2013, kdy vyhlásil amnestii ke 20. výročí vzniku samostatné České republiky. Na jejím základě bylo z věznic předčasně propuštěno skoro šest a půl tisíce osob.

Mnohem větší nevoli ale u veřejnosti vyvolal takzvaný aboliční článek, jímž prezident zastavil stíhání trvající déle než osm let u trestných činů se sazbou do deseti let vězení. Rozhodnutí totiž dopadlo na řadu případů hospodářské trestné činnosti s vysokou škodou atd.

Zdroj: http://domaci­.eurozpravy.cz/zi­vot/109944-pred-25-lety-vyhlasil-havel-rozsahlou-amnestii-strhla-se-vlna-kritiky/

„Klausova abolice zastavila za půl roku stíhání 904 obviněných Vztahovala se i na některé rozsáhlé hospodářské kauzy s miliardovými škodami – například Progres Investu a H-Systemu atd. “

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/do­maci/1085471-klausova-abolice-zastavila-za-pul-roku-stihani-904-obvinenych