dust8

Kdo to je kališník?

Nejlepší odpověď
Kepler

Je to stoupenec křesťanské konfese, která vzešla z české reformace (resp. husitství) a trvala až do rekatolizace po bitvě na Bílé hoře. V 15. století byl dominantní vírou v Čechách. Taky to může být jen příslušník husitského hnutí. (wiki)

Další odpovědi
aliendrone

Čili utrakvisté, jinak též „podobojí způsobu“ . Konfese (křesťanská), kdy při svatém přijímání (eucharistii) žrali nejen sušenky (tělo páně) jako katolíci, ale chlastali i víno z kalicha (krev páně – jako kněží).

Kališníci stejně jako katolíci se dělili na mnohzo různých směrů, např. „pikarti“ (neuznávali Krista v eucharistii) a „adamité“ (v zásadě gnostici, v reálu exhibicionisti/nu­disté) byli nejznámější.

BTW- od „adamitů“ odpadl svého času Kepler a založil vlastní herezní sektu kališníků zvanou PELEŠNÍCI. ;) :D :D