paul1

Kdo to byli „protoslované“ ?

Nosím si na WC různou literatúru, většinou menšího formátu, kvůli snadnější manipulaci. Dnes jsem tam měl „Kapesní atlas světových dějin“ z roku 1987". Narazil jsem tam na jedné mapě, kde je znázorněná římská říše od I. do III. století n.l. na výraz „protoslované“. Tato oblast jejich výskytu byla na území dnešní Ukrajiny, okolo řek Pripjať a Dněpr. V okolí jsou znázorněmy oblasti s výskytem Gótů, Burgundů, Vandalů, Sarmatů, Kvádů, Ostrogótů a Herulů. Vysvětlení výrazu „protoslovanů“ jsem na internetu nenašel. Bude to mít možná něco společného s pravlastí Slovanů.

Nejlepší odpověď
seraphico

Jsou to původní Slované nordického tipu, na území Ukrajina-Rusko.

Další odpovědi
led

Výraz „Proto“ pochádza z latinčiny a vyjadruje „Hrdosť“. Zjavne píšete o mape osídlenia v časoch predveľkomoravských a predvikingských, keď sa Sloveni presúvali do oblasti medzi Vislou a Dunajom .„Nezlomní Hrdí Sloveni“ odolávali tlaku Rím a postupne zaberali priestor Východnej Európy. V čase Svätopluka mali najväčší rozmach Zaberali priestor od Baltu k Čiernemu lesu v Bavorsku, Podunajskom po Makedonsko a na východe až po Nižný Novgorod.

aliendrone

No, navzdory líbivému vysvětlení Její Excelence led se kloním spíše k tomu, že „proto“ ve slově „protoslované“ má běžný výnam „původní, provtní“ atd. Palec ale dám za romatické podání. ;)

Kdo byli protoslované (s vyjímkou jistého faktu jejich existence) prakticky nevíme, jde o prapůvodní slovanské etnikum, které se v důsledku tzv. „stěhování národů“ dalo na pochod „GO WEST“ a vydělená část došla až do české kotliny (naši předkové – západní Slované). Jen jsem se učil, že pravlast Slovanů se rozkládala mezi Vislou a Dněprem.

Zajímavé je postupné rozdělování Slovanů v důsledku „lihové nadvlády“. Rusáci věčně vodkou zmaštění se nezmohli na „GO WEST“ (když už náhodou vstali a šli, tak bloudili dokolečka, nulový orientační smysl při 3+ promile), Slováci (protože pijí gořalu o 106!) odpadli z „Drang na Westen“ už v sev. Panonii, jen Čehúni došli až do Prahy. LOGICKY, zkus vypít litr piva NEBO litr kořky a pochodovat, HNED pochopíš proč Pribina nemohl ani pomyslet na pochod přes veletok řeky Moravy. ;) :D :D

Závěr je JASNÝ a neoddiskutovatelný – pivo je prostě PIVO!!! ;) :D :D

paul1

Pro „led“ – já myslel, že hrdý byl jen „Buďžes“ 😁