michalds

Kdo to byl Apolinář?

Podle něhož se jmenuje nemocnice U Apolináře.

Nejlepší odpověď
annas

Kdo byl svatý Apolinář – viz odkaz níž.

Ještě k původu názvu nemocnice.

"Když byl Apolinář ubit k srmti za své křesťanské přesvědčení, byl pohřben věřícími v Classe. Nad hrobem byl v VI. století k jeho poctě vystavěn chrám a po vyzvednutí ostatků papež Řehoř I. r. 595 potvrdil jeho zařazení mezi svaté.

Patronát nad dalšími městy souvisí s putováním jeho ostatků, které se dostaly do Remagenu s ostatky tří králů. Odtud ostatky Apolináře byly uloupeny pro Düsseldorf a nazpět byla r. 1826 vrácena jen jeho lebka. Při poutních slavnostech je nesena v relikviáři kolem Apolinářovy hory a pak vystavena k uctění i k dotekům poutníků.

Části kosterních ostatků se dostaly také do Gorkumu u Utrechtu a do Prahy. Tam je do chrámu sv. Víta získal r. 1355 Karel IV. Již v roce 1118 byla v Sadské založena kollegiátní kapitula ke cti sv. Apolináře, která byla Karlem IV. r.1362 přemístěna na pražskou horu Větrník. Ke zbudování chrámu sv. Apolináře na Větrníku došlo v r. 1784.

http://catholi­ca.cz/?id=3168

" K pražské porodnici přišel Apolinář jen shodou okolností. Ale ochrannou ruku nad ní určitě drží taky…"

"Shodný název nemocnice s nedalekým kostelem není pouhá náhoda. Historie těchto dvou objektů je totiž vzájemně propojena. Předtím než zde byla postavena zemská porodnice, se zde nacházela porodnice veřejná. Ta sídlila v kanovnickém domě s číslem popisným 447, nedaleko kostela, a fungovala od roku 1789. Většinou zde rodily chudé matky, ale také ženy, které si přály zůstat v anonymitě. Součástí domu byl i nalezinec, kde nebohé matky mohly své děti odložit. Postaraly se o ně sestry boromejky.

Postupem času ale přestávalo zázemí kanovnického domu dostačovat, nejen kapacitou, ale také nevyhovujícími hygienickými podmínkami. Mnoho rodiček umíralo po porodech na infekce. K porodním účelům byly pronajímány i okolní budovy a situace se stávala neúnosnou. V roce 1861 bylo rozhodnuto o převedení bývalého nalezince do státní správy. Posléze na popud hraběte Františka Thun Hohensteina Zemský výbor rozhodl o stavbě nové Královské české zemské porodnice s potřebnou kapacitou a adekvátním hygienickým zázemím. Co se týče kanovnického domu, ten na svém místě stále stojí, pouze trochu změnil účel. Dnes slouží jako klinika pro léčbu závislostí. " atd.

http://www.pra­haneznama.cz/ne­zarazene/hlav­kova-porodnice-u-apolinare/

Šárka Bayerová |
http://sarkaba­yerova.blog.id­nes.cz/blog.as­px?c=417119

Další odpovědi
Klaproth

Apolinář z Ravenny je křesťanský světec.

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Apollinaris_of_Ra­venna