OXYD

Kdo si ponechal titul „národní umělec“?

Nejlepší odpověď
annas

V odkazu najdete seznam všech " národních umělců" od r. 1945 do r. 1989.

Pokud se o některém držiteli chcete dovědět víc, rozklikněte si jeho jméno. Všichni umělci titul přijali, i když někteří s rozpaky.

První držitelem byl básník Josef Hora – in memoriam. Posledním uvedeným je skladatel a dirigent Jindřich Praveček.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_%C4%8Des­koslovensk%C3%BDch_n­%C3%A1rodn%C3%AD­ch_um%C4%9Blc%C5%AF
--

Alfrédu Radokovi byl titul odebraný, stejně tak Jánu Kadárovi. Třeba Werich získal titul v r. 1963, ale už v roce 1968 nesměl hrát.

„Titul "národní umělec“ je čestný, opravňuje svého nositele používat ho před jménem, chodit na něj bezplatně do divadel, cirkusů a galerií a získat lázně. Tituly, které umělci obdrželi za minulého režimu, zůstávají v platnosti a budou na požádání úředně potvrzeny."

Zdroj: https://www.li­dovky.cz/kultu­ra/titul-narodni-umelec-bude-obnoven-knizak-se-tesi.A110331_175­422_ln_kultura_wok

Další odpovědi
Kepler

Asi každý, protože to bylo spojeno s finanční podporou od státu a toto ocenění bylo udělováno vesměs za celoživotní dílo. Na rozdíl od čestného titulu „zasloužilý umělec“, který byl udělován často z politických důvodů a za angažovanost věci socialismu. Např. Gott za podepsání Anticharty…

elkon

Každý rozumný umělec, protože to bylo ocenění jeho práce. Stejně tak to bylo s titulem zasloužilý umělec, který byl jakýsi před stupeň národního umělce.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1rod­n%C3%AD_um%C4%9Blec
Karel Gott např. dostal titul národní umělec v r. 1985.
https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/102668190­72-vypravej/ve-stopach-doby/1985/374-karlu-gottovi-byl-udelen-titul-narodni-umelec/

led

„Národného umelca“ si ponechal každý jeho nositeľ, ale „zaslúžilých“ zopár umelcov po roku 1989 vrátilo.
Prepožičaný titul „zaslúžilý umelec“ a „národný umelec“ okrem „výhod za angažovanosť a celoživotné dielo“ opísaných v odpovedi annas a povinnosti propagovať československú kultúru a umenie aj vo svete, mal aj finančnú hodnotu. Držiteľ titulu bol zaradený v najvyššej platovej kategorii „M“ (majster), kde napríklad v divadlách mal mesačný úväzok odohrať predstavenie, nepomerne nižší ako radový herec (získal tak viac času pre mimodivadelnú umeleckú činnosť prirodzene za vyšší honorár).
Preto niekedy aj lepší herci, napriek svojim naozaj vrcholným výkonom, ale „neposlúchali a odmietali postavy poplatné režimu“ tento titul, túto „odmenu strany a vlády ľudu“ nesmeli dostať. O tom sa v médiách mlčalo.

Poznámka V odpovedi vychádzam nie z reakcií odmietnutých umelcov, ale z neverejných informácií oprávnených navrhovateľov tohto titulu. Ale zopár sa ich zverejnilo v spomienkach „starcov“ po „Nežnej“