Mirdas

Kdo rozkradl továrny ?

Velice často a hlavně před volbama slyšíme od levice jak tu v devadesátém a další roky buržousti rozkradli továrny které živili spousty lidí.
V tu dobu ovšem tyto firmy zcela pod kontrolou lidi z PZO, ÚV KSČ, StB, ČsA a podobně, kteří byli napojeni na zahraniční obchody, banky a mnoho dalších důležtých aktivit k možnosti převzeti společností do vlastnictví.
Takže kdo je vytuneloval ?
Doplňuji:
-

A zdaleka nejde jen o továrny typu SONP Kladno, Zbrojovka Brno a mnoho dalších, ale i o obrovské majetky Lidových milicí, pionýrů, svazáků, ROH a další.
Tím se nikdo nezabíval kdo a za kolik i kam tento majetek převed ?

Nejlepší odpověď
dudu

Divoká privatizace byla do nebe volající lumpárna a korunu tomu všem dal především pan Klaus když prohlašoval, že nezná špinavé a čisté peníze a všichni začínáme na stejné startovní čáře, což je nehorázná lež, protože jak bylo zmíněno, bývalý manegement měl znalosti i kontakty k rozjetí systémů na bázi „malá domů“. Paradoxem je, že se veskrze jednalo o bývalé komunisty po jejichž éře dnes někteří vzdychají.
Znám případ, kdy exsoudruzi nejenže fabriku získali za hubičků, ale ještě do republiky přivezli levnou pracovní sílu z Mongolska, takže dnes žijí naši bývalí zaměstnanci ve druhém malém Ulanbátaru.

Další odpovědi
anonym

Rozkradli je jejich majitelé, respektive ředitelé, jejich náměstci atd. zkrátka lidi, kteří měli známosti, znali chod fabriky a výrobu a věděli jak obelstít banky v půjčování peněz.
Neznám podrobnosti velkýcj fabrik, znám jen fabriky ve svém okolí a vím jak docházelo k jejich privatizaci a pak k vytunelování (rozprodávání strojů a zařízení, uzavírání fabrik s tím, že majitel zbankrotoval,lidem nevlácel několik měsíců mzdy, ale na stavbu svých honosných vil a drahých aut, peníze byly).
Pracoval jsem pět let ve firmě, která 3×!!!!!!! změnila své jméno, ale maitelé byli stále stejní, akorát nám nevypláceli mzdy a kdž jsme je dávali k soudu, tak se hájili tím, že to BYLA JINÁ FIRMA, KTERÁ NÁM NEPLATILA, oni jsou jiná firma a nepřebírají jejich závazky (ale přitom ve vedení seděli stále stejní lidé).
Dále se dělaly také podvody s tím, že majitel nechal ocenit fabriku (cena byla uměle navýšená) u banky si vzal úvěr na rozšíření, fabriku nechal vytunelovat (rozkrást zařízení), banka zkrachovala a jemu zbyly miliony a nemusel to NIKOMU VRACET.
Takhle u nás bylo do pěti let po revoluci x tisíc milionářů a ti NEJSOU POTRESTANÍ DO DNEŠKA.A to ještě Klaus dal amnestii všem, kteří se na těchto podvodech podíleli.
A V DEVADESÁTÝCH LETECH UŽ TOVÁRNY NEBYLY POD ŽÁDNOU KONTROLOU TĚCH CO PÍŠEŠ.
To začala právě ta divoká privatizace se všemi podvody.

anonym

Třeba majitelé privatizačních fondů z kupónové privatizace. Plno lidí do toho šlo, ale nevědělo pak co stím a tak šly do fondů. Plno lidí prodalo za mrzký peníz kupóny. Třeba Kožený (Harwardské fondy) zakoupil od lidí za 10 tisíc kupóny. Majitelé fondů pak tunelovaly, odkláněly.
Osobně jsem kupoval konkrétně firmy, ale chtělo se to zajímat kdo za firmou stojí, aktiva, pasiva apod. Tohle lidi nedělali.
Ve 2. vlně už byli o něco chytřejší. Kupovali podniky i fondy.

Děda Louda

Komouši.

mosoj

Lahny je to tak a ještě více. Nejhorší je, že to bylo s posvěcením tehdejší vlády.
Ježek „zhasl“ aby se toto všechno mohlo dít.
Naše fabrika na tom byla stejně jak píšeš , navíc to málo co měla zaplatit za privatizaci stejně nezaplatila 25 let kradli až ji úplně beztrestně rozkradli.
Privatizační projekt nechali dělat za státní peníze a úplatky poslancům též.
O mnoha věcech se zde ani nedá psát. machinace se clem a pod.

Najdeš zde mnoho lidí kteří o tom nechtějí ani slyšet .

huxa

V mém okolí zase neplatili vedoucí zaměstnancům, dělali přesčasy, apod., tudíž velmi často si něco odvezli domů, klasicky za pět prstů a za pár měsíců musela firma zavřít.

petra15

Cetla jsem ve 20 let starých nemeckých novinách (a ten clánek si vystrihla) od Ludka Pachmanna o tom, ze generální prokurátor Setina sbíral pomocí tajné sluzby podklady na potrestání techto machinací…a tenkrát jeste silná klika „betonových hlav“ zarídila jeho sesazení kvuli sinscenované obzalobe údajného porusení devizového zákona, nebot mel v dome ubytované prátele z Kanady a ti mu za to údajne meli zaplatit…smes­né…(tenkrát se nesmely oficiálne vlastnit devizy). A Setina zmizel a bylo po pronásledování…Zá­roven bylo zajisteno, ze se v ceských médiích o tom nic neobjeví…

Pepa25

Není možné paušalizovat. Rozhodně neplatí, že všechny firmy, které nepřežily změnu režimu, byly „rozkradeny“. Rozdělil bych to do několika katagorií:

  • firmy totálně nekonkurences­chopné, když se otevřely hranice se Západem a zároveň zanikl odbyt na východě (např. ZPA – pro neznalé Závody průmyslové automatizace)
  • firmy se zoufalou obchodní politikou, přezaměstnané (platili lidi, kteří ale jen vyráběli na sklad) – prostě zkrachovaly i bez tunelování
  • firmy zprivatizované, které neutáhlůy dluhy. Druhá věc je, že většinou v poslední rázi majitelé rychle založili novou firmu a na na poslední chvíli byznys přehodili pod novou hlavičku
  • firmy zprivatizované, ze kterých noví majitelé intenzivně tahali peníze různými kanaly (vytunelované)

anonym

pro dudu
Sice vzdycháme po bývalých komunistech, ale tito majitelé fabrik v nynějším systému (bývalí komunisté) zaměstnávali tisíce lidí, LIDI Z PRÁCE NEVYHAZOVALI, za jejich vládnutí ve fabrikách dělníci měli více možností než nyní atd.A HLAVNĚ NEMĚLI TAK VELKÉ MAJETKY A DRAHÁ AUTA.Ve fabrice, kde jsem pracoval (1000 zaměstnanců) bydlel ředitel v normální rodinném domě , který NEBYL OBEHNANÝ dvoumetrovým plotem do výšky a NIKDE NEMĚL ŽÁDNÉ KAMERY, NEBÁL SE O S VŮJ ŽIVOT a měl ŽIGULÍKA.
A víte proč to tak bylo?Protože mu to systém nedovolil!!!!
Jenže dnešní systém právě dovolil těmto lidem páchání nepravostí na ÚKOR dělníků a dovoluje jim s lidmi zacházet jako s otroky.
Takže na vině je SYSTÉM A NE BÝVALÍ SOUDRUZI.

huxa

lahny-co si tak pamatuji, tehdy nebylo u nikoho standardem mít kamerový systém a na žigulíka si strýc vydělával ve vysoké pozici v jedné nejmenované firmě pět let.
Jen kolem mě v okolních vesnicích je pár komunistických vil.
Systém vždy tvoří lidé, většinou ti, co jej také budou dodržovat.

anonym

To jsem čekal, že se někdo ozve, že nebyl kamerový systém.To jsem zapomněl ve svém příspěvku dopsat, ALE TITO FUNKCIONÁŘI SE ASI NEMUSELI BÁT O SVÉ ŽIVOTY a majetky JAKO DNES (i když lidi říkali, že jsou potřeba odstranit abychom se měli lépe, ale nikdo to neudělal jako dnes, kdy si nikdo není jist svým životem a proto mají tito milionáři kamerové systémy všude.
Na Š 120 jsem si jako dělník vydělal za 4 roky, takže zase o moc déle si nevydělával (i když žigulík byl dražší než Š120).