Avatar uživatele

Kdo - proč - a jak sestrojil tzv. "Stroj z Antikythery"?

A jaké musel mít znalosti.........tenkrát.
Existence "Stroje" se prý dá přirovnat k hypotetickému !! nálezu proudového motoru v hrobce Tutanchámona.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Badatelé spekulují o tom, že vliv na konstrukci přístroje mohl mít sám Hipparchos, který na Rhodu žil v letech 140–120 př. n. l., ještě před Poseidóniem.

Nadto je zřejmé, že obrovská suma vědomostí, potřebná k sestavení tak sofistikovaného přístroje, jaký mechanismus představuje, mu sela vznikat a tříbit se po mnoho generací, musela být výsledkem dlouhodobého teoretického bádání i praktického ověřování, které jistě nevyústilo v sestrojení jen jediného, unikátního přístroje. V abstraktní matematice a matematické astronomii byla řecká věda velmi pokročilá a podobná zařízení, jak je vidět, byla schopna i konstruovat
Doplňuji:
Zapomněla jsem napsat proč byl sestrojen,,,,Dnes se historikové vědy přes dílčí nesrovnalosti jednotlivých dosavadních teorií shodují na tom, že mechanismus z Antikythéry byl vědeckým přístrojem, s jehož pomocí bylo možno počítat a znázorňovat známé astronomické jevy, zvláště fáze Měsíce a planetární pohyby.

Zdroj: http://www.vesmir.cz/clanek/me chanismus-z-antikythery

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

http://webcache.googleusercont ent.com/…

http://www.osel.cz/…
Doplňuji:
Tento strojek zřejmě nebyl jediný svého druhu. Svědčí o tom především antická literatura. Už Cicero píše o podobném zařízení, ale popis mechanických strojků se objevuje už u Homéra a v dalších mýtech.

Nejčastěji se mechanické stroje spojují s největším géniem antiky - slavným Archimedem. Podle některých pramenů vyrobil desítky pozoruhodných mechanických strojů, některých podobných tomu z Antikythéry.


Avatar uživatele
Zlatý

Více než sto let od objevu záhadného mechanismu na mořském dně se vědcům podařilo zkonstruovat jeho funkční prototyp. Mechanismus je jedinečný svou propracovaností - jde o nejstarší stroj obsahující ozubená kolečka.
Dochoval se ve třech větších a desítkách menších úlomcích. Překvapivé jsou malé rozměry mechanismu – 33 cm x 17 cm x 9 cm. Funkční část mechanismu je z bronzu a zdá se, že původně byla zapouzdřena do dřevěného rámu.
Celý stroj byl zřejmě poháněn jakousi klikou. Uměl zobrazovat roční období, řecký zvěrokruh a fáze Měsíce. Kromě zobrazení pohybu hvězd se zdá, že strojek měl v popisu práce i planety.

Zdroj: Zdroj: http://technet.idnes.cz/vedci- odhalili-tajemstvi-2000-let-st areho-pocitace-fuu-/tec_techni ka.asp?c=A061201_135826_tec_te chnika_dno

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Všimla jsem si, že v odkazech se jména výrobců různí. V dalším, který jsem uvedla, je zajímavá souvislost nálezu s poznámkou Cicera. Tato největší osobnost antického řečnictví si v prvním století před Kristem zapsala, že jeho přítel Poseidonius nedávno sestrojil přístroj, který reprodukuje pohyby slunce, měsíce a pěti planet...

Avatar uživatele
Zlatý

kropitko

No ono několik teorií kdo to sestrojil, bylo vědci zavrhnuto,,více v tom odkaze,,já než to přelouskala,,,:-d

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Další teorie:
Strojek vyrobený z 37 ozubených koleček zasazených do bronzové bedýnky vznikl zřejmě mezi roky 150 př. n. l. a 100 př. n.l. Byl vytvořený pro velmi přesné zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Dokázal předpovídat jejich zatmění a dokonce pracoval s nepravidelnou oběžnou dráhou, po níž obíhá Měsíc kolem Země. Protože za objevitele této anomálie bývá pokládán Hipparchos z Rhodu, je možné, že se na výrobě artefaktu podílel. Tomu napovídají i řecká písmena na součástkách. Nejnovější výzkumy však ukazují jako místo původu spíš Korint.

http://webcache.googleusercont ent.com/…

Avatar uživatele
Zlatý

kropitko

Já vím, četla jsem to,,,,

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3827
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1654
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1276
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 874
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.