Kdo – proč – a jak sestrojil tzv. „Stroj z Antikythery“?

A jaké musel mít znalosti.....­....tenkrát.
Existence „Stroje“ se prý dá přirovnat k hypotetickému !! nálezu proudového motoru v hrobce Tutanchámona.

Nejlepší odpověď
kropitko

Badatelé spekulují o tom, že vliv na konstrukci přístroje mohl mít sám Hipparchos, který na Rhodu žil v letech 140–120 př. n. l., ještě před Poseidóniem.

Nadto je zřejmé, že obrovská suma vědomostí, potřebná k sestavení tak sofistikovaného přístroje, jaký mechanismus představuje, mu sela vznikat a tříbit se po mnoho generací, musela být výsledkem dlouhodobého teoretického bádání i praktického ověřování, které jistě nevyústilo v sestrojení jen jediného, unikátního přístroje. V abstraktní matematice a matematické astronomii byla řecká věda velmi pokročilá a podobná zařízení, jak je vidět, byla schopna i konstruovat
Doplňuji:
Zapomněla jsem napsat proč byl sestrojen,,,,Dnes se historikové vědy přes dílčí nesrovnalosti jednotlivých dosavadních teorií shodují na tom, že mechanismus z Antikythéry byl vědeckým přístrojem, s jehož pomocí bylo možno počítat a znázorňovat známé astronomické jevy, zvláště fáze Měsíce a planetární pohyby.

Zdroj: http://www.ves­mir.cz/clanek/mecha­nismus-z-antikythery

Další odpovědi
annas

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:zuZ29WI8Ri­EJ:www.itnews­.sk/spravy/vys­kum/2006-08-22/c94975-najstarsi-pocitac-je-stary-2086-rokov+%22Stroj­+z+Antikythery%22%3F&cd=­9&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

http://www.osel­.cz/index.php?ob­sah=6&akce=sho­wall&clanek=2283&id_­c=82347
Doplňuji:
Tento strojek zřejmě nebyl jediný svého druhu. Svědčí o tom především antická literatura. Už Cicero píše o podobném zařízení, ale popis mechanických strojků se objevuje už u Homéra a v dalších mýtech.

Nejčastěji se mechanické stroje spojují s největším géniem antiky – slavným Archimedem. Podle některých pramenů vyrobil desítky pozoruhodných mechanických strojů, některých podobných tomu z Antikythéry.

vagra

Více než sto let od objevu záhadného mechanismu na mořském dně se vědcům podařilo zkonstruovat jeho funkční prototyp. Mechanismus je jedinečný svou propracovaností – jde o nejstarší stroj obsahující ozubená kolečka.
Dochoval se ve třech větších a desítkách menších úlomcích. Překvapivé jsou malé rozměry mechanismu – 33 cm x 17 cm x 9 cm. Funkční část mechanismu je z bronzu a zdá se, že původně byla zapouzdřena do dřevěného rámu.
Celý stroj byl zřejmě poháněn jakousi klikou. Uměl zobrazovat roční období, řecký zvěrokruh a fáze Měsíce. Kromě zobrazení pohybu hvězd se zdá, že strojek měl v popisu práce i planety.

Zdroj: Zdroj: http://techne­t.idnes.cz/ved­ci-odhalili-tajemstvi-2000-let-stareho-pocitace-fuu-/tec_technika­.asp?c=A061201_­135826_tec_techni­ka_dno

annas

Všimla jsem si, že v odkazech se jména výrobců různí. V dalším, který jsem uvedla, je zajímavá souvislost nálezu s poznámkou Cicera. Tato největší osobnost antického řečnictví si v prvním století před Kristem zapsala, že jeho přítel Poseidonius nedávno sestrojil přístroj, který reprodukuje pohyby slunce, měsíce a pěti planet…

kropitko

No ono několik teorií kdo to sestrojil, bylo vědci zavrhnuto,,více v tom odkaze,,já než to přelouskala,,,:-d

annas

Další teorie:
Strojek vyrobený z 37 ozubených koleček zasazených do bronzové bedýnky vznikl zřejmě mezi roky 150 př. n. l. a 100 př. n.l. Byl vytvořený pro velmi přesné zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Dokázal předpovídat jejich zatmění a dokonce pracoval s nepravidelnou oběžnou dráhou, po níž obíhá Měsíc kolem Země. Protože za objevitele této anomálie bývá pokládán Hipparchos z Rhodu, je možné, že se na výrobě artefaktu podílel. Tomu napovídají i řecká písmena na součástkách. Nejnovější výzkumy však ukazují jako místo původu spíš Korint.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:vFdXef­BaEBgJ:tn.nova­.cz/magazin/his­torie/kalenda­rium/prvni-pocitac-sveta.html+Kdo+-sestrojil+tzv­.+stroj+z+Stroj+z+An­tikythery%22%3F&cd=­2&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

kropitko

Já vím, četla jsem to,,,,