CobblíkCZ

Kdo přišel na změny skupenství?

Potřebuji nějakou referenci k referátu, který na toto téma chystám a nemůžu najít nic o historii změny skupenství. Poradíte mi? Díky.

Odpovědi
annas

Zkuste si projít odkaz . Kdo přišel na změnu skupenství se samozřejmě neví, ale poznatky se vyvíjely.

Něco o skupenství rozšířil Antoine Lavoisier – navázal na Lomonosova.

Na jeho práci navázal např. John Dalton a Joseph Gay–Lussac.

„Lavoisier při své práci používal spíš fyzikální měření než chemické reakce. Zabýval se i měřením tepla a tepelné roztažnosti pevných látek. Na této problematice spolupracoval s Pierrem Laplacem a společně zjistili, že při změně skupenství je látce potřeba dodat tzv. latentní teplo, že plynné skupenství je rovnocenné s ostatními. Na základě těchto experimentů zkonstruovali první ledové kalorimetry.“

https://vesmir­.cz/cz/casopis/ar­chiv-casopisu/2003/cislo-7/jeste-jednou-zamrzani-horke-vody.html

„Zda je možné, že teplejší voda zmrzne rychleji než voda studená“
popisuje již Aristoteles, jak se dovíte z odkazu – dá se považovat za prvního fyzika.

https://edu.techma­nia.cz/cs/ency­klopedie/vedec/1230/la­voisier

Klaproth

Historie změny skupenství je delší než historie lidstva a byla s námi už před Lomonosovem.