Kelt

Kdo něco ví o elektrické jiskře, výboji?

Zapaluji plyn, přeskočí jiskra. Ve vhodný okamžik se zapálí směs díky svíčce, která taky umožní vytvořit jiskru. Býval piezoelektrický zapalovač na plyn. Mačkáním a deformací krystalu se utvářela jiskra, která zapálila plyn atd. Takže pro vznik jiskry jsou důležité určité podmínky, parametry. Vzdálenost mezi elektrodami, napětí nebo kapacita. Zná někdo parametry a doplní další? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Přesně to definovat neumím, ale ke vzniku elektrického výboje je třeba vysokého napětí, který dokáže překonat dielektrikum – nevodivé prostředí, nejčastěji vzduch. Asi jediný měřitelný parametr jiskry je její energie, vyjádřená v Coulombech, coby jednotce náboje.

Další odpovědi
aliendrone

Co je ti nejasné na posledním odstavci mé odpovědi > https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ma-jiskra-nejake-parametry-hodnoty-nemyslim-kandidata-na-pionyra ?

Snad jen dodám k těm vlastnostem prostředí – jde o tlak v plynu apod. BTW – jaká „kapacita“ je potřebná pro VZNIK jiskry? ;) :D

Dochy

Ano

Kapacita není důležitá pro vznik jiskry. Je důležitá pro energii toho výboje.

Jiskra, nebo obloukový výboj dle okolností, vznikne pokud je napětí na elektrodách takové, že způsobí elektrický průraz látky mezi elektrodami. Každá látka má nějakou elektrickou pevnost, což je intenzita elektrického pole kterou by ještě měla vydržet. O volt víc už nevydrží. A bacha, intenzitu el. pole v izolantu lze podle vzorce E=U/d spočítat jen pro případ homogenního pole, tj. takového, kde je intenzita el. pole shodná v celém uvažovaném objemu látky. A popravdě zrovna tahle podmínka je prakticky nesplnitelná, jakákoli nerovnoměrnost, ostrá hrana apod jej narušuje. Proto zkušební elektrody VN bývají zpravidla vyleštěné koule – pokud je mezera mezi nimi menší než průměr koulí je el. pole v nejužším místě mezery téměř homogenní a všude jinde je intenzita el. pole nižší. Tj k průrazu by mělo dojít právě tam a výše uvedený vzorec by měl platit s dostatečnou přesností.

aliendrone

Kepler>>> A co taková celkem neznámá a opomíjená veličina, jakou je DÉLKA jiskry? Myslíš, že nejde změřit? ;) :D :D