jsemzvedavy

Jak si vysvětlit zvýšení napětí při přenosu elektrické energie s nižším proudem? Odporuje Ohmovu zákonu.

Prosím, našel jsem toto: (http://www.zson­drejov.cz/Vyu­ka/F-9H/El-Mag_11.pdf)
Rozvod elektrické energie
 Při přenosu je nutné, aby ztráty byly, co nejmenší.
 Ztráty výrazně rostou, když protéká velký proud. Proto jsou nejdelší trasy přenosu budovány na
vysoké napětí (až 400 kV), ale nízký proud.
 Generátory v elektrárně vyrábějí elektrický proud o napětí 6 300 V = 6,3 kV. Toto napětí je ještě
v elektrárně transformováno na napětí 400 kV.

Toto chápu jakože transformací 6,3kV na 400kV vlastně při tomto vyšším napětím, přenáším nižší proud.

Ovšem to přece nedává smysl, protože Ohmův zákon říká: že s rostoucím napětím roste i proud, viz. z praxe:
http://lucy.tro­ja.mff.cuni.cz/~tichy/e­lektross/elek­trina/el_prou­d/vedeni_prou­du/kovy/ohm_za­kon_vysledky.html

Nejlepší odpověď
Dochy

Ohmův zákon ale řeší chování obvodu na odporové zátěži (tzn. např. zátěž má konstatní odpor, řešíš jaký bude proud v závislosti na přivedeném napětí)

Transformátor je ale něco jiného, tady dochází k transformaci tak, že v ideálním případě U1 * I1 = U2 * I2, zde se i „mění“ impedance (forma „odporu“ pro střídavá napětí)

Další odpovědi
Pruzkumnik

Doporučuji si něco přečíst o transformátorech
jsou to dvě cívky se společným jádrem
Když pomocí transformátoru zvýšíme napětí tak se sníží proud, kdyby tomu tak nebylo, mělibychom perpetum mobile 🙂

Radius

Vyplatí se přenášet el. energii při velkém napětí a menším proudu než opačně. Při vysokém napětí musí být dráty daleko od sebe, aby nepřeskočila jiskra, a musí tam být kvalitní izolátory, ale teče tam menší proud a tak se dráty tolik nezahřívají.

Hlada

Jde o přenos energie s co možná nejmenšími ztrátami. Ohmův zákon neošetřuje výkon.
P=U*I
Podle tohoto vztahu je možné tentýž výkon převést vyšším napětím a nižším proudem. A o tom to je.
Za elektrárnou se proud transformuje na vysoké napětí, dálkově se přenese relativně levným vzdušným vedením a na distribuční straně se opět transformuje dolů. To jsou ony známé stavby na vesnicích, transformátory na sloupech a ve městech v suterénech domů.
Teprve tam se při dimenzování kabelů na požadovanou zátěž uplatní Ohmův zákon.

Dochy

A ještě poznámka k Radiusovi: Zlato je horší vodič než měď (alespoň podle tabulky na wiki). Jeho výhody oproti mědi jsou zejména vysoká stálost a odolnost (chemická) a (z velké části i proto) nízký přechodový odpor na kontaktech.

Dochy

Hlada: Myslím, že podobně jako Radius trochu příliš zjednodušuješ. Pak to může vést laika k nesprávným závěrům. „Teprve tam se při dimenzování kabelů na požadovanou zátěž uplatní Ohmův zákon.“ Ohmův zákon platí jak na VVN,VN,NN tak i na napětí 1,5V monočlánku. Jen je třeba každé to vedení posuzovat zvlášť. Pokud vedení budeme brát jako zdroj elektřiny, pak každému bude náležet jiná „vnitřní impedance“ tohoto zdroje. Ta je složena postupně z impedance předchozího stupně přetransformované spolu s napětím a proudem transformátorem a s přičtením vlivu transformátoru, příp. dalšího vedení.

Dochy

Radius: Jak vysoké napětí, tak vysoký proud s sebou nesou nějaké potíže. Takže se volí způsob přenosu podle přenášeného výkonu především s ohledem na ekonomická hlediska. Velký proud znamená velké nároky na vodiče a ztráty způsobené odporem vodičů. Velké napětí znamená ztráty výboji, nutnost stavět mohutnější a tedy dražší stožáry a další zařízení… Takže se volí nějaké kompromisní řešení aby náklady na infrastrukturu i na ztracenou energii byli zkrátka co nejnižší – při požadované funkcionalitě.

Radius

OK, díky moc, už jsem tu moji odpověď zkrátil.