annas

Kdo, kde a kdy uplatňoval drakonické opatření?

Často slyšíme v médiích, že např. Řecko učinilo drakonická opatření, tzn. velmi přísná, tvrdá, krutá, neúprosná.

Nejlepší odpověď
rynek878

Když použijeme slovo drakonický, které se čas od času objevuje v našich médiích, dali jsme najevo jistou úroveň své vzdělanosti. Alespoň té míry, že víme, co nezvyklé slovo znamená. Slovník spisovného jazyka českého ho vysvětluje takto: „velmi přísný; tvrdý, krutý, neúprosný.“ A jako příklady uvádí slovní spojení „drakonická přísnost, drakonický zákon, drakonická opatření, drakonický trest a drakonický vládce“. Ve slovníku také najdeme astronomický termín drakonický měsíc, ale o něm až nakonec.

link:

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/118053

Další odpovědi
1popelka1

Opět starověké Řecko – 7.st. př.n.l. – Drakón
Drakonické zákony (první starořecká sbírka norem trestního práva) sepsal na konci 7.st. př.n.l. řecký právník Drakón. Do té doby platilo právo zvykové, soudce nebyl vázán předpisy, ale rozhodoval dle svého uvážení, případně se řídil tím, jak v podobných situacích jednali jiní. Příznačné pro zvykové právo bylo také to, že nebral ohledy na chudé a otroky, rysem tohoto práva byla krutost a neschopnost odlišit malé provinění od těžkého zločinu. (Př. za vraždu byla smrt, stejně tak za krádež obilí, za pokácení stromů oběšení nebo vyhnanství.

Drakón některé tresty zmírnil, omezil libovůli soudců, ale na podstatě právního nazírání nezměnil nic (postupoval vlastně tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá).

Když platilo zvykové právo, nebylo koho obvinit. Situace se změnila, když z krutosti zákonů bylo možné obvinit jednu určitou osobu – Drakóna. Jeho jméno se tak stalo označením pro tvrdost a neúprosnost justice.

Doplňuji:
Řecký Drakon – bájný okřídlený ještěr, prudké řeky, rozeklané hory, silní draví psi, právník
Od tohoto slova je odvozený ruský drakon, francouzský dragon, německé Drache, český drak.

Zdroj: tištěný zdroj

vagra

V současnosti, budou muset být/někde už jsou/ uplatněna drakonická opatření nejen v Řecku,jak uvádíte,ale i v Irsku a Portugalsku.
Všechny tři země ztratily valnou část důvěry investorů.
Zadlužené ekonomiky se tak nacházejí v nezáviděníhodné pozici.
Ani drakonická opatření, která si postižené země naordinovaly, prozatím nestačí k obnovení důvěry. Léta přejídání se nedají odstranit v krátkodobém horizontu ani drastickou dietou.
Další pomoc ze strany mezinárodních institucí se tak zdá být v budoucnu nevyhnutelná. Ostatně bez jejich pomoci by jmenované země zkrachovaly již dávno.
Zůstává však otázkou, zda by to v dlouhodobém horizontu nebylo lepší řešení.

Zdroj: vybráno,zkráceno a upraveno z -http://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/281648-dluhova-krize-opet-na-scene/