agentpv

Kdo je to ten „žalman“ v dětské písničce (odkaz níže)?

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=jxW2A8EC­tBw

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem slova písničky, píše se Žalman.

"Jede, jede pan Jan,
jede, jede Žalman,
jede, jede celé naše
rytířstvo atd.

Ze sbírky K. J. Erbena – Prostonárodní české písně a říkadla (Praha, 1863)"

http://detsky­.blog.cz/0608/hra-na-zalmana

Podle pravopisu je Žalman jméno, pán, který s rytíři vybírá nevěstu.

D. Moldanová uvádí původ toho příjmení . Jde o vedlejší podobu jména Šalamoun = mírumilovný – k nám se dostalo přes latinu, i když původem je z řečtiny.

Existovala i obec Žalmanova Lhota, takže to byl pán.

Rovněž šlo i o židovské jména, ale Židé neměli rytíře.

Takže těžko říct, ale myslím si, že jde o zevšeobecnění zástupce hodného a zlého pána.

Zlý pán Žalman se v podle zkušeností objevil i v písni obecně. Žádáí dívku, ale obyvatelé mu ji nechtějí dát a posílají jeho i rytřístvo pryč.

Zatímco pán Jan je hodný, takže ten si může ženu vybrat, ten je vítaný.

Opět je vidět vztah ke zlému a dobrému člověku.