zvonisek

Kdo je to Smrtislav? Je to jméno?

Je to jméno? Nebo co to je?

Nejlepší odpověď
annas

Smrtislav bylo kdysi jméno. Dnes určitě nezvyklé, i když samozřejmě bychom si přáli, aby náš odchod z tohoto světa proběhl v klidu, tedy skončil „dobrou smrtí“..

Jak je vidět – je to složené slovo smrt + slav ( ve jménech -slav = slaviti, církevní termín blahoslaviti, blahoslavený).

Smrt původně znamenala dobrou smrt, vlastně „svou smrt“. Smrt je normální zakončení života, jakésí „blahoslavení“ dobré, šťastné srmti, třeba i v tom smyslu, že se dostane zemřelý do nebe.

Václav Machek v Etymologickém slovníku uvádí, že s původním slovem smrt souvisejí i názvy ptáků i motýlů.

V češtině – smrtť, smrtka byl místy název pro sýkorku mlynaříka. Jinak na Slovensku smrt(ka), smrtohlav, smrtia hlava ap. je noční motýl, zvláště smrtihlav – to je i u nás.

Pro motýla se zřejmě výraz smrtislav nepoužíval, v žádném jazykovém zdroji jsem nenašla.

Jeho kresby na hrudi připomínají lebku, která je symbolem pomíjivosti života, nevyhnutelnos­ti smrti.

Lidé se motýla báli, považovali ho za předzvěst něčí smrti.
Proto smrtí končil zpravidla smrtihlav.

Slovo smrt pochází z indoevropštiny, původně dobré úmrtí, tedy přirozené,( nikoliv násilné při zabití, úrazu, nebo úmrtí po těžké nemoci) tedy úmrtí v přirozeném vysokém věku.

Další odpovědi
Drap

Ano Smrtihlav je jméno nočního motýla. Celé jméno je potom lišaj smrtihlav. Smrtihlav se také používalo jako pojmenování vojáků, kteří nosili na uniformě znak lebky se skříženými hnáty. / třeba některé jednotky nacistického Německa/ Někdy se smrtihlav říká samotnému emblému s tímto vyobrazením.

JájsemRaibek

Jen opravím Drapa. Není to jméno, ale název zvířete. Z tohoto důvodu se to píše malým počátečním písmem, tedy lišaj smrtihlav. Například vepř je též prase domácí a ne Prase Domácí.

Tak jsem slepej jak patrona :D
Ne smrtihlav, ale Smrtislav. Ano, to bylo jméno. Jinak je to třeba i detektiv. Smrtislav Hezoun je jen kostlivec v dobře padnoucím obleku. To nic nemění na tom, že je i skvělý detektiv, pokud jde o neobvyklé zločiny.

Zdroj: http://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/smrtislav-hezoun-detektiv-bez-bazne-a-hany-22710

zjentek

To jsem ještě neslyšel, v kalendáři není, což je škoda, protože takové jméno je velmi zajímavé a jistě by smrt poposunulo zase o krůček na stranu životních kladů, jako od nich neoddělitelné pozitivum.
Existující variantou bude jméno Zdislav- možno si představit ponurou hřbitovní zeď.

Front

Smrtislav je název kapely.

mosoj

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Li%C5%A1aj_smrtih­lav

marci1

Říká si tak plzeňský muzikant Pavel Litvaj. 🙂

http://kultura­.zpravy.idnes­.cz/smrtislav-klip-premiera-081-/hudba.aspx?c=A150217­_160026_hudba_vdr

marci1

Tazatel se ptá na výraz „SMRTISLAV“. 🙂