Angie99

Kdo je ekvilibrista?

V knize Já, Jára Cimrman jsem našla, že se z potopeného parníku zachránili dva ekvilibristé a jeden exlibrista. Prosím, čím se zabývají?

Nejlepší odpověď
anonym

ad hanulka, když nevím, tak si vymyslím, že?
Exlibrista je umělá slovní hříčka, jež nemá žádný význam, kromě cimrmanovské mystyfikace.
Je od pojmu Ex libris, což je označení majitele knihy. Cimrmanovský humor je tzv. druhoplánový, spíše pro inteligentní domýšlení, jenže ne každému to docvakne.
Dokonce si jeden user na netu tento výraz vypůjčil jako nick, ovšem to může být jakýkoliv řetězec znaků.
Uveď odkaz nebo se braň!

Další odpovědi
annas

Černé je černé …
Exlibrista – hanulka11 opravdu nemá pravdu. Odkaz Arygnoce má ,řekněme, platnost pro slovenštinu, i když jde o soukromý neautorizovaný blok.

Jinak vysvětení podal Dr.Axl.

Moje zdůvodnění významu slova:

  1. Ve své odpovědi uvedla hanulka11 jen význam „sběratel“, ale nedoplnila čeho, tedy vysvětlení je nesprávné, i když použijeme neautorizovaný slovenský odkaz. Sbírat se dá leccos – když bude někdo sbírat nože či lokomotivy bude exlibrista?
  2. Opakuji. Odkaz je na slovenský neautorizovaný privátní zdroj. Navíc je rozdíl mezi českou a slovní zásobou. V češtině není slovo v žádném slovníku kodifikováno.
  3. V češtině jde jen o jakýsi „patvar“, který se užívá zjednodušeně např. pro sběratele ex libris. V Českém národním korpusu najdeme jen původní slovo ex libris.

Třeba se s výrazem setkáme někdy později, když jej jazykovědci schválí. Zatím u Járy Cimrmana. Možná je i on jeho autorem.

Doplňuji:
Oprava: vysvětlení, …lokomitivy, bude…,zjednodu­šeně, např.

hanulka11

ekvilibrista je varietní umělec, žonglér , prostě člověk , který je obratný
Doplňuji:
a exlibrista je sběratel

Mapel

Jen doplnim : cirkusový žánr založený na udržování rovnováhy těla vlastního nebo partnerova. Umění balancovat, žonglovat se slovy.

arygnoc

len to upresním:

exlibrista

a

kvilibrista
ekvilibristka

  • artista ovládajúci ekvilibristiku.

ekvilibristický

  • (prenesene) zavádzajúci, kľučkujúci.

ekvilibristika

  • cirkusová disciplína založená na udržiavaní rovnováhy vlastného tela alebo tela partnera.
  • umenie balancovať, žonglovať so slovami.
  • (prenesene) kľučkovanie, obratné zavádzanie.

ekvilibrium

  • rovnováha.

( http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&dotaz=ek­vilibri&book=e )

to iba pre upresnenie.

briketka10

http://heureka­.tym.sk/spres­ne.php?book=e&do­taz=exlibrista

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/ek­vilibristika

Hanulka má pravdu..

http://www.vachal­.cz/ukazky/ex­libris.htm

zde jsou ukázky děl ex libris a majitelů tak jak se jim potom říká..

annas

Doplnění bodu 3 u mé odpovědi:
jak jsem uvedla, že možná bude slovo exlibrista kodifikované. Tak se stalo. Ve slovníku, který má ÚJCAV (nebylo zachycené ani v Korpusu), je slovo již zachycené jako spisovné v tomto významu – exlibrista = sběratel ex librist, tvůrce ex libris.

Možno ověřit přímo u pramene.

annas

Dr.Axl, takový pountičkář a uteče vám hrubka?
Přece se píše mystifikace.