Avatar uživatele
Bronzový

Kdo byli Konrad Henlein a Andrej Hlinka?

Oč usilovali?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Hlinka byl slovenský katolický kněz, politik, vůdčí osobnost slovenského národního hnutí, signatář Martinské deklarace a zakladatel a vůdčí osobnost Hlinkovy slovenské ľudové strany (tzv. Ľuďáků).

Doplňuji:
je to z odkazu http://cs.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Trochu musím poopraviť Hanulku11.
A.Hlinka nebol predstaviteľ slovenského národného hnutia, ale slovenského nacionalistického hnutia. Rozdiel je v tom, že zastával názor "čistoty národa" bez iných národných prímesí. Ale súčasťou slovenského národa boli aj potomkovia národnostne zmiešaných rodín. Napríklad zastával názor, že Čechov na Slovensku je priveľa, bez ohľadu na ich spoločenský a ekonomický prínos. Tak isto upredňostňoval ako jediné "správne" náboženstvo katolicizmus. Úzko spolupracoval aj s nacistickým Nemeckom. Nie nadarmo jeho tézy prevzal fašisticko-náboženský Slovenský štát.
Ku koncu jeho života napríkad nastúpilo premenovávanie priezvisk z neslovenských na slovenské.

PS.
Toto násilné premenovávanie napríklad dodnes robí problémy v historickom bádaní.


Avatar uživatele
Stříbrný

Konrád Henlein býval Karlovarský knihkupec stal se stranickým vůdcem Karovarských Němců
a pokračoval ve stranických funkcích v NSPAD.


Avatar uživatele
Bronzový

Já zas musím opravit Elektrikáře, jelikož se plete a popisuje K.H. Franka, který byl původně knihkupcem. Henlein byl učitelem tělocviku a vůdcem Sudetských němců před vypuknutím 2. sv. války i během ní. K.H. Frank byl po válce souzen v ČSR a popraven, Henlein spáchal v americkém zajetí v r. 1945 sebevraždu podřezáním žil na ruce, brýlovými skly. Andrej Hlinka byl Slovák,nacionalista, katolický kněz a usiloval o autonomií Slovenska, bojoval mimo jiné i proti maďarizaci Slovenska. Narodil se roku 1864 a zemřel v r. 1938.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

doplním citátom z wikipedie:
V roce 1918 se Hlinka stal členem nově vytvořené Slovenské národní rady. Na samém počátku byl nakloněn myšlence jednotného „československého národa“, rychle ji však opustil. Ještě v témže roce se podílel na založení Slovenské ľudové strany, jíž se stal předsedou. Byl vůdčí osobností delegace Slováků, která v létě 1919 působila ve Francii na Versailleské konferenci, kde žádal autonomii pro Slovensko. ...
V roce 1924 byl jmenován papežským komořím a v roce 1927 apoštolským protonotářem. V roce 1925 se jeho strana přejmenovala na Hlinkovu slovenskú ľudovú stranu (HSĽS), jíž byl až do konce svého života lídrem a hlavním ideologem. V letech 1918 až 1938 byl vůdce poslanecké frakce SĽS a posléze HSĽS v československém Národním shromáždění. Krátce před svou smrtí se dohodl na spolupráci mezi HSĽS, Konradem Henleinem a politickým vůdcem maďarské menšiny v Československu, hrabětem Esterházym.

prečo asi otočil v názoroch?

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.