Avatar uživatele
Zlatý

Kdo byl sv. Hilarius, který podle katolického kalendáře slaví dnes svátek?

Pranostika - Svatý Hilarius – vyndej saně, schovej vůz - dnes určitě neplatí.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Sv. Hilarius z Poitiers (asi 315 – 13. ledna 367) byl latinsky píšícím teologem 4. století.

Narodil se narodil kolem roku 315 v Poitiers (dnešní Francie, lat. Pictavium, odsud jeho latinské jméno Hilarius Pictaviensis) pohanským rodičům, dostalo se mu vynikajícího vzdělání a dovedl také číst řecky. Studoval spisy Starého a Nového zákona, což jej přivedlo k tomu, aby opustil dosud hájený novoplatónismus a přijal křesťanství spolu se svou ženou a dcerou

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/S v._Hilarius

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Hilarius z Poitiers (Pictavium) se narodil patrně roku 310 jako dítě zámožných pohanských rodičů v Pictaviu.Dostalo se mu pečlivé výchovy a jako mnoho jiných i jeho dovedla filozofie ke křesťanství a ke křtu. Asi roku 350 byl zvolen biskupem v rodném městě.Postavil se proti pokusu metropolity Saturnina z Arles přivést Galii v souvislosti s milánskou synodou roku 355 k arianismu. Za tím účelem sjednotil pravověrné galské biskupy a přerušil církevní spojenectví s ariány. Saturninovi se podařilo nepohodlného protivníka zbavit. Císař Constantius poslal Hilaria na Východ do vyhnanství. Zde, u Řeků, Hilarius přesněji pochopil, jak je tomu se spornými naukami. císař Julián. Propustil biskupy z vyhnanství, a tím poskytl církvi příležitost, aby si uspořádala své záležitosti bez státních zásahů a Hilaria poslal zpět na jeho biskupský stolec. Brzy nato, v roce 367, Hilarius zemřel.

Zdroj: http://www.iencyklopedie.cz/hi larius-z-poitiers/


Avatar uživatele
Zlatý

Svatý Hilarius pocházel z Galie, narodil se v dnešním městě Poitiers kolem roku 315. Tam byl také jako pětatřicetiletý zvolen biskupem. Dlouho však ve svém úřadě setrvat nemohl; v Římské říši byl tehdy módní arianismus a Hilarius, jeho nejvýznamnější odpůrce na křesťanském západě, byl roku 356 na císařský rozkaz nucen odejít do maloasijské Frýgie.

Hilarius však působil i na východě jako odpůrce arianismu, a proto byl po čtyřech letech poslán zpět. Do svého rodného města si přivezl kromě dalších cenných zkušeností ze sporů s arianismem také hluboké poznatky o řecké teologii. Na východě se také poučil, jak lze s úspěchem využívat při vyučování a utvrzování věřících veršovaných skladeb.

Hilarius, věrný biskup, statečný zastánce pravého křesťanství, plodný autor a v osobním životě sympatický a přátelský člověk, zemřel ve svém rodišti roku 367. o patnáct století později – roku 1851 – byl prohlášen za církevního učitele.

»Všechno, co se událo v Kristu, nám dává pochopit, že po ponoření do vody na nás z výše sestupuje Duch svatý a že se stáváme Božími dětmi, protože si nás hlas Otce osvojil

Zdroj: http://www.tvnoe.cz/svatek.htm l?date=2011-01-13&type=holy

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3921
Zlatý Drap 2390
Zlatý led 1691
Zlatý marci1 1319
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 982
Zlatý mosoj 866
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.