Avatar uživatele
Zlatý

Kde se mlátilo obilí?

Doplňuji:
Tak se tedy nemlátilo na humně ,že ne?Já jsem ostatně přesvědčena,že ne!!!!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Není to tak dlouho, 60 let. To se mlátilo obilí cepy ve stodole na mlatě.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Moje rodiče měli menší hospodářství, takže si na žně docela pamatuji. Začátkem srpna bylo třeba na mlatě postavit mlátičku, t.j. umístit její kola do tzv. botků aby se při provozu nepohybovala, pak přistavit motor a lis na slámu. Bylo nutno ji dobře promazat, seřídit a opatřit správnými síty. Obilí bylo průběžně přiváženo na vozech - žebřiňácích. Snopy pak byly podávány na tabuli a odtud opatrně posunovány do bubnu. Na konci stroje vycházela sláma do lisu a v dolní části pak ouhrabky /úlomky z klasů, plevy atd/. Mlátilo se podle počasí několik dnů. Navečer bylo třeba odnosit do sýpky pytle s obilím a do patra naskládat balíky se slámou. Byla to těžká a docela nebezpečná práce ve velmi hlučném a prašném prostředí a vedrech. Kupodivu tehdy nikdo netrpěl nějakými alergiemi. Máti občas vzpomínala, že den před tím, kdy jsem se narodil ještě "dávala celý den do mašiny".
Doplňuji:
Kolega Mosoj má naprosto pravdu, já si také pamatuji mlácení cepy, ovšem už jen jako přípravu na žně. Takto se mlátívala žitná sláma na povřísla - bylo třeba nepolámaná stébla. Cepy mlátilo vždy několik lidí a ti museli přísně dbát na rytmus, jinak hrozil zmatek a zranění přítomných. Podle jejich lichého, či sudého počtu nahlas odříkávali různé slovní kombinace - dnes by se řeklo, že repovali. Někde mám kazetu do diktafonu, kde jsem si kdysi se svojí tetou něco těchto říkanek nahrál. Bohužel už dlouho po ní po všech čertech pídím.


Avatar uživatele
Stříbrný

Než si lidi vyrobil strojní mlátičky mlátilo se v zimně ve stodole na mlatě cepy. Musela to bát strašná dřina.


Avatar uživatele
Zlatý

Potvrzuji. Mlátilo se cepy na mlatě. Později jednoduchou mlátičkou. Takovéto zrno se pak muselo ručně vymlejnkovat. Oddělit plevy a plody plevele od zrna.
Až později se objevily mlátičky které združovaly obě operace do jednoho stroje.

Plevy nemají s plevelem nic společného. Jsou to obaly od vyloupnutého zrna.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

fofbal

Skutečně se obilí mlátilo ve stodolách na mlatové podlaze aby se zrní dalo řádně smést a bylo jaksi pod střechou pro případ přeháňky

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Jo a takto vymlácené obilí se muselo vymlejnkovat. Samozřejmě ručně. To byla taková mašinka, která vyfoukala plevy a oddělila zrno od plodů ostatního plevele.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.