Lukas27

Kde se dá v Čechách najít běžně inverze?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tady kousek u čonga ve večerce. Kdyby ji náhodou neměl, tak > „Nemam, ale sezenu, za tejden bude!“ ;) :D :D

Další odpovědi
Edison

Kdekoli… za jistých specifických atmosferických podmínek.

Inverze znamená, že spodní vrstvy vzduchu jsou chladnější, než vrchní. Tím vzniká „zadeklovaný“ stav blíže k povrchu země a nedochází k cirkulaci vzduchu a tím jeho obměně, včetně hromadění nečistot.
Protože, jak známo, teplý vzduch je řidčí a lehčí než studený. Za normálních podmínek s výškou teplota vzduchu klesá, teplejší se tak snadí dostat do vyšších vrstev atmosféry a vzniká tak vertikální proudění a chladnutí vzduchu a tím k jeho cirkulaci a obměně.

Drap

U nás hodně často.

nyjono

Běžně asi moc ne.
Nejčastěji na horách za určitých podmínek.

Dochy

Potřebuješ najít údolí, ideálně s městem (aby ta inverze byla pořádně viditelná)

Praha je docela dobré místo pro pozorování. Onehdá jsem jel autem do práce přes Barandov. Venku a ještě na Barandově bylo krásně jasno, čisto… Z Barandova na jih/západ bylo vidět krásnou slunečnou krajinu. Na Sever/východ neprůhledné jezero hnusu… A pak jsem se, při sjezdu k Barandovskému mostu, do toho hnusu s viditelností tak 20m ponořil…

Schluker

Treba z Jestedu jsou v zime inverze k videni velmi casto.