wendyX

Kde najít info o léku – zda jde o originál, nebo jen ‚generikum‘? ⇩

Zatím jsem hledal – ale neuspěl…

  • v příbalovém letáku – nic
  • na krabičce – nic, i když jeden údaj (možná s tím související) zde je – např.

„Reg. č.: 07/148/78-C“ – ale jeho obsah jsem zatím ‚nedekódoval‘…

– a ani Google zatím nic nenašel (možná jsem netrefil tu správnou syntax dotazu)

Nevěděl by zde někdo?- za informaci, příp. ‚nasměrování‘ děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

1. "FARMAKOTERAPE­UTICKÉ INFORMACE
Měsíčník pro lékaře a farmaceuty

Zkuste si pročíst, zda jde o originál či generikum

"Upřesnění terminologie: INN a generika jsou odlišné záležitosti
● inn: INN je zcela jednoduchý a skutečný název léčivé lát-
ky. INN systém vytvářený Světovou zdravotnickou organi-
zací (WHO) je používán na celém světě. Umožňuje zdravot-
níkům a pacientům rozlišit přesně a spolehlivě lék a vyloučit
potenciální závažné nežádoucí účinky způsobené nejasnost-
mi ohledně podaných léků.

● Generikum: Generikum je kopie léku, která přichází na
trh po několika letech, kdy vyprší patentová ochrana, která
poskytuje originálnímu přípravku mnohaletou exkluzivitu.
Všechna generika jsou kopie originálních přípravků a obsa-
hují stejnou léčivou látku (se stejným INN) a mají stejý účinek. atd."

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:MtgtSk5x31AJ:­www.sukl.cz/fi­le/2958_1_1/+&cd=1&hl=cs­&ct=clnk&gl=cz
http://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2012/10/12­.pdf"
.....
2. "Příklady originálních a generických léků

Generické léky se na trhu objevují buď jako značkové, s vlastní ochrannou známkou, (např., Ibalgin® obsahující jako účinnou látku ibuprofen) nebo neznačkové, používající zjednodušený název příslušné účinné látky (např. diclofenac, metformin, orlistat), doplněný názvem příslušného výrobce (např. TEVA, SANDOZ a jiní).

kyselina acetylsalicylová
Nejznámějším příkladem je zřejmě nejstarší originální lék na trhu – Aspirin, obsahující kyselinu acetylsalicylovou. Vzhledem k tomu, že tento lék je na trhu už více než 100 let, má velké množství generických kopií, jako např. v České republice možná nejznámější Acylpyrin.

orlistat
Novějším příkladem může být např. léčivo orlistat používané na podpornou léčbu obezity. Vedle původního léku ALLI obsahují orlistat i léky Orlistat SANDOZ nebo Orlistat TEVA.

ibuprofen

Původním originálním lékem obsahujícím ibuprofen je Brufen. V současné době má taktéž velké množství generických variant – např. v České republice možná nejpopulárnější lék Ibalgin®."

http://www.sa­moleceni.cz/ge­nerika

3. Seznam léků najde na MZ ČR, ale musíte zadat nejméně 3 písmena názvu – např. Asp a objeví se pak další ijnformace.

http://www.mzcr­.cz/Leky.aspx

Další odpovědi
briketka10

Základní rozdíly mezi originály a generiky:
https://www.mo­jemedicina.cz/cs_cz/ve­da-vyzkum/generika-a-biosimilars/za­kladni-rozdily-mezi-originaly-a-generiky.html

Mám jeden lék na recept bez doplatku těžko
se shání, když není je mi taky nabídnut jiný,
ale špatně se mi z něj dělá polovička čekám,
proto na novou zavážku. Nechala jsem si ten
druhý přepsat. Stejně to mám zadarmo :)

Kepler

Možná je to označeno v nějakém tom kódu, ale lékař a lékárník to ví určitě. Nemá význam to rozlišovat, originál i generikum mají stejnou účinnou látku a můžou se lišit doprovodnými látkami, které nemají zvláštní význam.

Radius

Já bych zašel do mojí lékárny (mám průkazku tu jim ukážu) a zeptal bych se jich a ukázal ten lék. Oni jistě vědí, pod jakými názvy se prodává a zda si třeba někdo nestěžoval a nechtěl jiný.

Když jsem byl v mojí lékárně, tak mi sami nabídli, že existuje jiný lék (generikum) a že má stejnou účinnou látku, ale nestojí 500 Kč ale jen do 100 Kč tak jsem ho vzal, a nemám s tím žádný problém, funguje a já jsem rád, že mi dobře poradili.

briketka10

posinko50
O tom, že generika mají jiné účinky vím, proto jsem
si nechala ten další originál vypsat na nový recept a
zajedu si do lékárny Globus tam ho za týden dostanou.
Vedle ve vesnici mám dojem, že ho chtěl lékárník udat,
protože měl poslední víš :) A tak to u nás chodí.

Mám štěstí v Globusu mě už znají – vždy si tam zavolám.
Léky mi schovají do taštičky.

pusinka50

Doplním jen briketku, že generikum může mít odlišné vedlejší negativní účinky od originálu. Na to pozor.

briketka10

O tom, který lék je pro pacienta vhodný, by měl rozhodovat především jeho ošetřující lékař. Odpověď na otázku, zda jde o originál nebo generikum, ale pacienti v příbalovém letáku nenajdou. Informaci mohou získat od lékárníka. Ten také může zaměnit předepsaný lék za jiný, který obsahuje stejnou účinnou látkou se stejnou cestou podání, ve stejné lékové formě a je shodný z hlediska účinnosti a bezpečnosti. Pacient ovšem musí se záměnou souhlasit. Obdobně může lékárník postupovat v případě, že předepsaný přípravek nemá a informuje o tom pacienta. Pokud ovšem lékař na receptu vyznačí, že trvá na vydání předepsaného léku, musí lékárník vydat pouze tento lék.

pusinka50

Briketko: taky beru na recept lék, který na trhu sice existuje, ale lékárny ho na svém skladě nemají. Abych nemusela jet pokaždé 2× do lékárny, jednou objednat lék, podruhé pro něj a utrácet peníze za dopravu a svůj čas, požádala jsem lékárnu, zda bych jim mohla vždy předem zaslat e-mail, aby mi lék objednali a já přišla už jen s receptem. Je to jednodušší:-))