Henry1660

Kde najít díla napsaná samotnými panovníky?

Hledám knihy napsané vlastnoručně nějakými panovníky nebo díla popisující jejich život napsané jejich současníky či lidmi žijícími v přibližně stejné době.

Např. nějaký seznam, kde je vypsáno dílo toho a onoho vladaře…

Pod hesly jako ”paměti vladařů/králů,” ”díla králů a vojevůdců” mi to nic nenachází.. :/

Mám na mysli knihy jako:

Ludvík XIV. — Paměti krále Slunce
Kateřina II. — Paměti Carevny Kateřiny
Caesar — Zápisky o válce…
M. Aurelius: Meditace
Iulianus — Athénské radě a lidu; Hostina císařů
Octavianus — Činy božského Augusta

Neznáte nějaké další takové knihy napsané vlastoručně krály/císařy nebo díla jako jsou Vladař, Arthašástra, O Kýrově vychování?? Popřípadě odkazy, kde bych takové knihy mohl najít?

Nejlepší odpověď
annas

Knihy napsané monarchy jsem našla v angličtině
https://www.red­dit.com/r/AskHis­torians/commen­ts/1hueet/book­s_written_by_mo­narchs/
--

  1. Pokud se chcete dovědět o vladařích víc, najdete v diplomových pracích.
  2. Také se dají najít spíš knihy, , třeba v antikvariátu, ale ty byste si musel koupit.
  3. Nebo přes internet v městské knihovně v Praze

https://www.mlp­.cz/cz/sluzby/ve­rejny-internet/?knihovna=

Jinak jsem vám našla několik elektronických knih.

1. Paměti krále Slunce
https://www.al­za.cz/media/pa­meti-krale-slunce-uvahy-pro-pouceni-dauphinovo-d322704.htm
3. Karel IV.
https://audio­teka.com/cz/au­diobook/vita-caroli-vlastni-zivotopis-karla-iv
3. Marcus Auerlius
https://www.al­za.cz/media/ho­vory-k-sobe-d373195.htm
4. Caesar
https://knihy­.abz.cz/prodej/za­pisky-o-valce-galske-1
5. Machiavelli
https://www.al­za.cz/media/vla­dar-d459815.htm

Děl, které někdo napsal o panovnících, je na netu hafo, ale ty jsem neheldala, když zadáte jméno, které vás zajímá, objeví se několik knih.

Jenže knihu si půjčit, nebo koupit, rozbor si udělat sám. Jak jsem napsala, v diplomových a podobných pracích jsou zpavidla rozbor originálů.

Další odpovědi
led

Vlastnoručne napísané, musím sa trochu pousmiať…
Väčšina europskych panovníkov v skutočnosti boli analfabeti. Preto zamestnávali pisárov a „spisovateľov“, ktorí za nich písali ich „múdrosti“
Zhodou okolností vami menovaní čítať a písať vedeli. Ale mám pocit, že o cisároch Rímskej ríše sa spomínalo v niektorých pamätiach, že svoje pamäti a diela diktovali, na písanie mali pisárov, oni si predsa ruku neunavia plebejskou prácou. Ale pre verejnosť tí pisári ostávajú anonymní.
Aj dnes mnohí vrcholní politici a vojaci svoje diela (a to nehovorím o prejavoch) nepíšu priamo, ale majú na to ľudí.

Anikitos

Anabase, O kyrove vychovani, Tazeni Alexandra velikeho, O valce (carl von Claussewitz), Zivot Ludvika Svateho. O vl. osudu, O cizich dosudech aj knihy ze serie Anticka knihovna! :)

Henry1660

Díky, díky!

Anikitos

Jinak obrovská většina děl napsaná panovníky není vůbec přeložená do čeština, což je škoda. :(

annas

Máte pravdu, také jsem byla překvapená. Ale je vidět, že anglické zdroje jsou v mnohém lepší.

Anikitos

Bohužel pro ty, co neumí anglicky. Pak bude třeba se ji naučit. :( :)

Někdy mě štve, jak jsou strašně (v ČR/na Slovensku) opomíjeny vzácné latinské a řecké spisy a celkově mnoho historických děl, kdy si nakladatelství nedávají námahu je překládat do češtiny. :(
Téměř jediným zdrojem pro antické spisy je serie anticka kniohvna (Mertlík, Vaňorný, Hulpach aj..).
:D

annas

Pokud se o antiku zajímáte víc, tak určitě je problém leccos sehnat. Nebo znát dobře angličtinu, nevím, jak je to v němčině, ale číst v originále není tak snadné.

Třeba to pro překladatelele není výhodné, nebo je málo těch, kteří si troufají přeložit starou řečtinu či latinu.. Těžko říct.