pusinka50

Kde je v zádech bederní páteř? Uveďte, prosím, přesný popis, co se názvu bederní páteře týká.

Asi jsem pitomá, ale podle mě bederní páteř je mezi „bedrami“, čili mezi lopatkami? A dole pod pasem je křížová páteř?? Kde končí bederní a začíná křížová páteř??

Nejlepší odpověď
iceT

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pá­teř
bederní obratle jsou označeny L1 až L5

Další odpovědi
da ny

http://www.chi­roone.net/why_chi­ropractic/index­.html

pusinka50

iceT, na obrázku mi chybí obratle S1-S5, čili přechod od bederní páteře do křížové

cochee

Vždyť to tam je napsáno: Obratle křížové (vertebrae sacrales) — Tvořena 5 obratli (označeny S1 – S5). Srůstají v kost křížovou (lat:os sacrum).

pusinka50

napsáno to sice je, ale S1-S5 na obrázku nejsou. Mám to brát tak, že nejspodnějších 5 obratlů je páteř křížová? Že to je špatně namalované?

pusinka50

Tak na to znova koukám, není tam sice popis S1-S5, ale kříž bude tedy zřejmě ta zelená část

mosoj

Ano je to tak. Os sacrum – kost křížová.
Obratle S1 – S 5 srůstají v kost křížovou.