wendyX

Kde hledat původ slova ‚šmelinář‘ (šmelina, šmelit)? ⇩

Dnes už se tento výraz příliš často neužívá, ale v padesátých letech- ve vykonstruovaných procesech s ‚podvratnými živly‘ bývalého režimu- byl slýchán velmi často (jak dokazují i občas vysílané dokumenty z těchto let v ČT).

Nejlepší odpověď
annas

šmelinář, šmelina odvozené od šmelit – nespisovný hanlivý výraz

  1. nečestně či nezákonně obchodovat, předražovat
  2. podvádět, klamat – podobně ošmelit. – ošidit, podvést, obejít.

Tento výraz je ze současného slangu mládeže.

  1. Původ z něm. Schmeller – lakomec, podvodník, člověk skoupý, který se snaží někoho podvést – uvádí V. Machek;
  2. Původ snad z schmälen – zužovat, snižovat kárat od – schmal – úzký – uvádí J. Rejzek.

Podle SNČ.

Zdroj, který vložil Kepler, je z roku 1946, z doby, kdy ještě nebylo dost zdrojů z etymologie.

Ale i oba etymologové se někdy shodují, jindy se liší.
.J. Rejzek má informace novější než V. Machek.

Další odpovědi
Kepler

Vysvětlit původ tohoto slova není jednoduché, nejspíš je odvozeno od německého Schmälinger „cikán“ Vyčerpávající článek je na http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3954