Avatar uživatele
Zlatý

Kde a kdy se začala jako první na světě vyrábět keramika fajáns?

Vyráběla se i nás? Její název?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

V Egyptě a Mezopotámii byla rozvíjena výroba glazovaných výrobků již 4 000 let př. n. l.; nejstarší známé hliněné glazované (fajánsové) nádobí na světě pochází z Egypta, z období 3300 př. n. l.[1] "Fajáns, částo také zvaná egyptská pasta, která se používala pro vytvoření modrého nebo zeleného lemování, se získávala z přirozeně se vyskytujícího kamene, uhličitanu sodného. Ten obsahoval rozpustný sodík a po vysušení předmětu zanechal tenkou vrstvu křemene, který vytvořil glazurovaný povrch. Kolem roku 1600 př.n.l. se glazurování dále rozvíjelo až po zdobení nádob, sošek a dlaždic. Efekt lesklého glazurování se později používal i pro imitaci kovů."[2]

V Evropě (Bulharsko) nalézáme importovaný fajáns z hellénistického období Egypta - z období 100 let př. n. l.[3] V západní Asii se fajáns objevila v 5. století, prostřednictvím Maurů se dostala do Španělska a odtamtud do Itálie. V Itálii se od roku 1466 vyráběla ve městě Faenza (odtud název fajáns), dále v Urbinu a ve Florencii.

V 17. století až 18. století se výroba fajánse dostává z Itálie do Francie a Nizozemska. Holandská modrobílá fajáns, která se začala vyrábět v Delftu, měla velký úspěch ve světě. Francie vděčí za rozkvět fajánse králi Slunce, Ludvíku XIV. Ten poté, co ho finančně vyčerpala nákladná válečná tažení, nechal roztavit své zlaté a sříbrné nádobí a nahradil je nádobím z fajánse.

V Německu byly založeny fajánsové manufaktury v Hanau, Hamburku, Ansbachu a v Beyreuthu kolem roku 1660. Od začátku 19. století začíná výrobu fajánse vytlačovat porcelán a anglická kamenina.

První glazury se rozvíjely kolem roku 4000 př.n.l. v Egyptě nebo v Mezopotámii. Fajáns, částo také zvaná egyptská pasta, která se používala pro vytvoření modrého nebo zeleného lemování, se získávala z přirozeně se vyskytujícího kamene, uhličitanu sodného. Ten obsahoval rozpustný sodík a po vysušení předmětu zanechal tenkou vrstvu křemene, který vytvořil glazurovaný povrch. Kolem roku 1600 př.n.l.se glazurování dále rozvíjelo až po zdobení nádob, sošek a dlaždic. Efekt lesklého glazurování se později používal i pro imitaci kovů.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

U nás ji vyráběli Habáni-já myslela ,že se tak říká vysokým lidem.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/F aj%C3%A1ns


Avatar uživatele
Zlatý

Výrobu porcelánu objevili již v 6. nebo 7. stol. Číňané. Technologii jeho výroby však přísně chránili. Teprve v 15. stol. si ji osvojili Japonci, i když kvalitativně úrovně čínského porcelánu nedosáhli. V té době byl východoasijský porcelán v Evropě zbožím přímo drahocenným a kuriózním, uchovávaným dokonce v pokladnicích. Když po roce 1557 zahájili obchod s porcelánem Portugalci a zejména, když se po roce 1602 dostal tento obchod výlučně do rukou Holanďanů, stal se porcelán velice hledaným doplňkem dvorských a šlechtických interiérů. Dovážený porcelán dráždil Evropany a podněcoval je k neustálým, leč bezvýsledným pokusům o docílení téže keramické hmoty. Tyto neúspěchy vedli alespoň k optickému napodobování, kdy se výrobci snažili přizpůsobit tvarem i dekorem východoasijskému porcelánu. Tak přišla na svět tzv. fajáns. Výrobci v holandském Delftu dosáhli v tomto ohledu takových výsledků v kvalitě, že jejich výrobky mohly soutěžit s importovaným japonským porcelánem. Kromě toho začala delftská dílna Ary de Mildeho na konci 17. stol. vyrábět nádobí z tvrdé červené kameniny, která napodobovala tentýž typ zboží z Číny. Zakrátko byl napodobován také v Anglii.

http://www.quido.cz/…

u nás se říkalo mám dojem majolika

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3827
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1654
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1276
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 874
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.