majkovka

kárná důtka a krácená dovolená

pracuji v prac.intervalu krátký,dlouhý týden./12h směny/v době mého volna mě poslal zaměstnavatel na školení,/v dlouhém týdnu a ne všechny zaměstnance.pouze část/kterého jsem se odmítla zůčastnit,neboť jsem po 2.dnech byla značně unavená.dostala jsem důtku stím,že mi krátí dovolenou o 3 dny.napsala jsem mu ktomu vyjádření a důtku odmítla podepsat.má na to zaměstnavatel prá­vo?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Na toto bude muset odpovědět opravdu odborník znalý této věci. Z mého pohledu to vypadá však tak, že na to zaměstnavatel nemá právo, jelikož po odpracovaném turnusu máte nárok na volno. sice by to volno mohl zkrátit v případech nutných zřetele-tedy např. při ževelní katastrofe apod., což není tento případ.
Za odmítnutí vám sice může dát tkz. napomenutí, tedy předat jakýsi dopis o porušení pracovní kázně. Důtky již nejsou. rozhodně vám nemůžře krátit dovolenou!!! Tu může jen v případě, že budete např. nemocná déle jak 100 dní, tak ji zkrátí o 1/12 a následně o každou další 1/12 za každý měsíc PN. Ne však jako trest!
Obraťte se na oblastní inspektorát bezpečnosti práce, kde oznamte tuto skutečnost s požadavkem o sjednání nápravy.

Další odpovědi
standa

  1. krácení dovolené z důvodů uvedených v otázce je jednoznačně protiprávní
  2. přestože se pojem ´důtka´ již oficiálně nepoužívá, je zřejmé, že vám zaměstnavatel předal „Upozornění na porušení pracovní povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci“…, jiná věc je, zda toto ´upozornění´ bylo podáno oprávněně
  3. podle mého názoru si nejspíš zaměstnavatel bude umět obhájit „vážné provozní důvody“, na základě kterých vám nařídil práci* přesčas i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami

(§ 93/2 zákoníku práce)

*) účast na školení, které se prokazatelně vztahuje k pracovnímu zařazení dle pracovní smlouvy, lze jednoznačně považovat za VÝKON PRÁCE dle této pracovní smlouvy

4. skutečnost, že jste odmítla podepsat převzetí zmiňované písemnosti nemá vliv na účinky doručení, které fakticky nastaly
(§ 334/3 ZP)

DOPORUČENÍ:

  • pokuste se se zaměstnavatelem DOHODNOUT na kompromisu
  • uznejte právo zaměstnavatele vás na školení vyjímečně poslat i v době vašeho volna
  • přijměte ´upozornění na porušení prac.povinností…´, které však nebude mít žádný navazující trest, protože to prostě ZP neumožňuje
  • přijměte fakt, že toto ´upozornění´ může být považováno za méně závažné porušení a pokud by se ale mělo během následujících 6ti měsíců opakovat jiné méně závažné, tak může být zaměstnavatelem vyhodnoceno jako ´soustavné porušování´… a pak by zaměstnavatel měl právo vám dát výpověď dle § 52/g
  • důrazněte se ohraďte proti neoprávněnému krácení dovolené o zmiňované 3 dny

Pokud by však se zaměstnavatelem tzv. „nebyla řeč“, tak postupujte jak radí Miroslav ☹

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast4h5.aspx