Kraken80

kam se ted (2022) prelily ty penize?

Kam pretekl majetek a penize? Akcie letos klesly, hodne, dluhopisy klesly, zlato kleslo, a hotovost? Priznali inflaci 17%, realita bude jeste horsi, tak kam to vsechno zmizelo? Kde to je, kam to tece? A proc?

Odpovědi
Drap

Sežrala je inflace. A proč? díky ekonomice, dění ve světě a díky špatným politickým rozhodnutím.

Pepa25

Každý si se svými úsporami dělá, co uzná za vhodné: někdo víc investuje, někdo si užívá, jiný platí vyšší různé výdaje. Inflace je skutečně 17% (je to průměr, že některé věci zdražili víc je jasné, na druhou stranu něco stojí pořád stejně) a díky ní peníze nemizí, jen ztrácejí na hodnodě. V ČR jsou úspory domácnosti obrovské, v řádu bilionů korun, i když teď poprvé klesají: https://www.kur­zy.cz/zpravy/652610-uspory-domacnosti-se-v-breznu-poprve-po-5-letech-snizily-mezimesicne-klesly-o-26-mld-kc-coz/ Dokonce jsem četl názor, že COVID znamenal nárůst úspor velké části lidí (nebylo za co utrácet) a současná krize (vyšší výdaje) v podstatě jen odčerpává tento extra nárůst … (podle mě to ale platí jen pro movitější část obyvatelstva). Co se týká hotovosti, tak ji ovlivňuje nárůst úroků v bankách, takže mírně klesá (vycházím ze statistiky ČNB).