dust8

K jakým konkrétním zákrokům se v lékařství využívá skalpelu očního bříškatého a skalpelu očního hrotnatého?

Nejspíš pouze k očním operacím? Případně nešlo by to uvést i více specificky? Kterým se např. lépe provádí řez rohovky?

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se konklrétné říct. Záleží totiž na chirurgovi, který skalpel si vybere., konkrétní zákroky nejsou uvedené.

Dnes se už používá zpravidla laser.

" Tvarů a velikostí čepelí je celá řada, volba záleží na zvyklostech operatéra a na prováděném zákroku, nejčastěji se používá jednoduchá bříškatá a hrotnatá čepel. Také tvar a délka rukojeti se liší podle potřeby"

https://www.wi­kiskripta.eu/w/Chi­rurgick%C3%A9_in­strument%C3%A1ri­um"

Hrotnatý skalpel se používá nejen v lékařství,.ale i v pedikuře či modelářství.