fanatik13

K čemu jsou Langerhansovy ostrůvky ve slinivce břišní?

Nejlepší odpověď
annas

„Langerhansovy ostrůvky jsou součástí tkáně slinivky břišní, která produkuje hormony do krevního oběhu (jedná se tedy o endokrinní část pankreatu) na rozdíl od zbytku slinivky, která produkuje trávicí enzymy a vylučuje je do tenkého střeva atd.“

Autor: MUDr. Tomáš Edelsberger, publikace „Encyklopedie pro diabetiky"

http://www.lec­bacukrovky.cz/slov­nicek/langerhan­sovy-ostruvky
--

marci1 byla o nějakou sekundu rychlejší, ale zapomněla vložit odkaz.

Další odpovědi
marci1

„Langerhansovy ostrůvky (insulae pancreaticae – z toho inzulin) jsou součástí tkáně slinivky břišní (pankreatu), která produkuje hormony do krevního oběhu (jedná se tedy o endokrinní část pankreatu) na rozdíl od zbytku slinivky, která produkuje trávicí enzymy a vylučuje je do tenkého střeva. V dospělém pankreatu je roztroušeno kolem jednoho milionu ostrůvků a zaujímají 2–3 % hmotnosti pankreatu. V Langerhansově ostrůvcích se vyskytují 4 základní typy buněk: A buňky (alfa), které produkují hormon glukagon, B buňky (beta buňky) produkující inzulin a řadu dalších peptidů. Jsou nejpočetnější, protože zaujímají cca 70–80 % objemu ostrůvku a tvoří jádro, neboli dřeň, Langerhansových ostrůvků. Dále se zde vyskytují D buňky (delta) produkující somatostatin a PP buňky vylučující pankreatický polypeptid.“ 🙂
Autor: MUDr. Tomáš Edelsberger, publikace „Encyklopedie pro diabetiky"

ivzez

Jj, Marci1 na odkazy „zapomíná“…

marci1

A co zdroj: Autor: MUDr. Tomáš Edelsberger, publikace „Encyklopedie pro diabetiky"? 🙂

Kepler

případně…a další hormony.

Kepler

Proč ty romány? Stačilo napsat: „produkují inzulín“ 🙂

marci1

To víš, že jo, stačilo. 🙂