zjentek

K čemu je nám vlastně Evropská unie, bez které jsme se měli mnohem, mnohem lépe?

Že jsem hloupý a nechápu všeobecně uznávaný skutečnosti a podobný „fakta“, už od letoška vysvětlovat nebudu. Prostě se jen zaptám.

Nejlepší odpověď
JežíšKristus

Základní myšlenka EU spočívala v kontrole nakládání s uhlím a ocelí. Respektive šlo o to, aby se nám Německo s Francií zase nepopraly, a neumřela půlka Evropy. Taková byla představa Roberta Schumana (FR), kterému Evropský parlament udělil přezdívku Otec Evropy. Nutno říci, že od vzniku EU (tehdy se jmenovala jinak) v roce 1951 se nám státy v Evropě skutečně nepopraly, což je z historického hlediska tak trochu zázrak.
Za zásadní výhodu EU se dnes považují Čtyři svobody, tj. svobodný pohyb kapitálu, zboží, osob a služeb. Znamená to, že si můžete odjet do Francie, mít tam bankovní konto, prodávat tam a dovážet tam zboží. Také se tam můžete usadit, v souladu s evropskými předpisy (nesmíte představovat zátěž pro jejich sociální systém, jednoduše řečeno).
Dále:
Lepší vyjednávací pozice (Česko si samo levnější energie nezajistí).
Výhody používání jednotné silné měny (ČR má povinnost přijmout euro, ale dosud nemá dostatečně stabilní ekonomiku).
Narovnání životní úrovně v rámci členských států (ČR tečou peníze z Unie, není u nás stavba, kterou by z 80 % nefinancovala EU – tj. zejm. Němci, jako největší přispěvovatel do EU rozpočtu).
Zajištění evropské bezpečnosti – začlenění Frontexu a Schengenu do struktur EU + vznik Europolu a Úřadu evropského veřejného žalobce.
Zajištění dodržování principů právního státu (což Polsku a Maďarsku moc nejde, ale třeba se to naučí, u nás se třeba naučíme neovládat média a nepředsedat vládě zároveň).
Navyšování úrovně právních řádů (většina českých předpisů představuje pouze transpozici evropských směrnic, a díky Bohu za to, český zákonodárce je nadmíru neschopný přijít s vlastním zákonem).

A tak, no 🙂

U nás je bohužel stále mentalita „máme z toho miliardy ale až přestanou týct, tak jdem pryč“, v Německu je mentalita někde jinde, platí miliardy eur jiným evropským státům (zejm. východním) na jejich rozvoj, ti němečtí občané z toho reálně nic nemají, a přesto proevropské strany volí v Německu absolutní většina lidí.

Další odpovědi
Ametyst

EU je dotačně- regulačně- byrokratická formace, která vyhovuje pouze Německu. Kdyby Německo vypadlo z EU, ostatní státy by se lépe domluvily. EU předstírá, že nám posílá dotační peníze. To bylo zakotveno už v přístupových smlouvách. Takže teď, když nebudeme poslušní, tak EU klidně poruší vlastní smlouvu a bude vyhrožovat odebráním dotací. EU je zkáza. (Její nejnovější regulace- zákaz barevných tetovacích inkoustů).

aliendrone

A ptáš se divně, jako kdyby tu Zlounie byla PRO NÁS (jako všechny). To je ta ZÁKLADNÍ potíž se Zlounií, bo je tu jen pro NĚKTERÉ. A za domácí úkol studentíku zjentku vypiš, pro koho tu je a kdo na tom jen prodělává! (tím myslím typy lidí dle způsobu obživy). ;) :D :D

Dochy

Ta myšlenka není vyloženě špatná.
Volný pohyb osob a věcí je fajn. Možnost nějaké domluvy a nastavení jednotného směru pro ekonomiku je také fajn. Jen mám pocit, že nám občas ta byrokracie poněkud ujíždí a občas se vymejšlej nesmysly jen proto, aby se obhájila existence některých úřadů. (eko-fašismus – např. zákaz spalovacích motorů a podpora technologií, jejichž jediným smyslem je, že ta eko-zátěž není ve výfuku těch aut, ale někde jinde), zasahování do jazyků členských států (rum, máslo, marmeláda,…), zákaz žárovek – který stejně víceméně nikdo nedodržuje a hlavní efekt je v tom, že se zlikvidovaly výrobci v rámci EU)

dubraro

Teď už k ničemu, resp. spíš ke škodě. V době, kdy jsme vstupovali, jsme se domnívali, že to usnadní cestování a obchodování a pomůže nám k vyšší životní úrovni.

paul1

S tím, kde jsme byli předtím – RVHP se to nedá ani zdaleka porovnat. V RVHPjsme na členství silně dopláceli, tady je to obráceně. Dobře to vystihnul „JežíšKristus“. Souhlasím a nechápu, v čem by jsme se měli lépe, nějako mi to uniká.

zjentek

JK, proevropské strany volí v Německu absolutní většina lidí proto, že mají konzum jako těžkou drogu, bez který žít nelze, zatímco my črdelšťané pomalu a tiše zatím lehce přivykáme.

zjentek

Aliene, to je těžký úkol. Ale můžeš pomoci. Celkem by mě právě tohle konkrétně od tebe zajímalo, no… ten názor, víš? Promiň (stydím stydim, vím, že času nazbyt v tvém případě není).

zjentek

Paul1, v čem bychom se měli lépe nezjistíme. Nemáme tady žádný vzorek obyvatel, který nevstoupil. Ale tak když Klaus „dělal tmu“/privatizoval, tak se u nás v republice člověk cítil mnohem lépe, bezpečněji a především svobodněji, no ne snad?