Akzeret

Jsou v literatuře čeští legionáři něco jako ztracená generace?

Upozorňuji předem: není to úkol, pouze si pročítám poznámky v sešitě, píšeme z toho písemku ;)

V sešitě mám doslova:
LEG. LITERATURA

  • legionáři: vrátili se několik let po válce
  • téma 1. sv. války
  • vlastní zkušenosti, zobrazováno vážně (X Hašek)
  • spisovatelé: …blablabla…

Má otázka zní, zda autoři české legionářské literatury byli něco jako ztracená generace?
Byli ve válce, v dílech zobrazovali své zážitky,… Jediné, co mi vrtá hlavou a nutí mě nad tím neustále uvažovat, je to, že legionáři byli po návratu „uctíváni“, zatímco lidé ztracené generace se po návratu z války nebyli schopni vrátit k pův. životu (např. Remarque dlouho střídal zaměstnání).

Proto prosím o „vysvětlení“, zda se dá česká leg. literatura chápat jako „česká ztracená generace“.
Snad chápete, co tím myslím.

Díky ;)

Nejlepší odpověď
annas

Ztracená generace je literární označení především pro americké spisovatele, kteří odešli bojovat jako dobrovolníci do 1. světové války. Jiný pohled na válku. na rozdíl od legionářů

Legie byly organizované dobrovolné vojenské jednotky československého zahraničního odboje. Vznikaly ze zajatců, nebo z Čechů, kteří žili na území státu, které s R-U válčilo.

Legionář Medek voják z povolání , Josef Kopta narukoval v r. 1904, Jaroslav Kratochvíl v r. 1906..

U legionářů jde o méně kritický přístup k válce, spíš o dokumentaci, vztah k ruské revoluci. Literatura = legionářská.

Takže z pohledu literatury jde o tvorbu ztracené generace x české legionářské literatuře.¨

Z pohledu účastí ve válce, je samozřejmé, že všichni v ní „ztratili“ svá léta.

Jenže legionáři plnili svou vojenskou povinnost, takže je to jiné než u mladých dobrovolníků tzv. ztracené generace.
Doplňuji:

více diskuse

annas

Ztracená generace je literární označení především pro americké spisovatele, kteří odešli bojovat jako dobrovolníci do 1. světové války. Jiný pohled na válku. na rozdíl od legionářů

Legie byly organizované dobrovolné vojenské jednotky československého zahraničního odboje. Vznikaly ze zajatců, nebo z Čechů, kteří žili na území státu, které s R-U válčilo.

Legionář Medek voják z povolání , Josef Kopta narukoval v r. 1904, Jaroslav Kratochvíl v r. 1906..

U legionářů jde o méně kritický přístup k válce, spíš o dokumentaci, vztah k ruské revoluci. Literatura = legionářská.

--

Takže z pohledu literatury jde o tvorbu ztracené generace x české legionářské literatuře.¨

Z pohledu účastí ve válce, je samozřejmé, že všichni „ztratili“ svá léta ve válce.

Jenže legionáři plnili svou vojenskou povinnost, takže je to jiné než u mladých dobrovolníků tzv. ztracené generace.