punkdaftos

Jsou události v čase neměnné?

Modelová situace – cestovatel v čase z budoucnosti se stále přesouvá na stejný čas a místo a ptá se stále dokola na stejnou otázku jednoho a toho stejného člověka – bude odpověď tohoto člověka vždy doslovně stejná?

Odpovědi
Kelt

Viděl jsi film Zítra vstanu a opařím se čajem ? Pořád se ten pilot vrací do stejné doby a ví, co bude následovat. No když si to myslí autoři, tak to asi bude pravda. Nejsem tak dobrý ve fyzice, abych to dokázal nebo vyvrátil. Ale to je podstatou všech těch scifi filmů. Událost se odehraje v danou dobu na daném místě. Jsme ve trojrozměrném prostoru a ještě je tam čas. Stejné podmínky, stejný výsledek.

Kepler

Tvoje modelová situace není ani teoreticky možná. Jinak by vznikaly nepřekonatelné paradoxy. Vnímej čas jako jednosměrnou šipku, co se stalo, to už se neodestane. Čas lze vnímat i jako nepřetržitý řetězec příčin a následků. Tedy ano, pokud trefíš onoho navštíveného ve stejném časovém bodě, odpověď nemůže být jiná, než stejná.

Edison

Událost sama je změna.

Reezo

Na tuhle otázku nebudeš mít nikdy 100% odpověď, jelikož o cestování časem nevíme takřka nic. Klidně by se mohla vytvořit nějaká alternativní realita, kde by se lidé rozhodovali jinak.