Anikitos

Jsou technologie pro lidstvo přínos, nebo zkáza?

Vidím to tak, že čím novější technika a nové moderní vylepšeniny, tím je samotný člověk hloupější…

Informace jsou všude, v každém městě je alespoň jedna knihovna (do které většina nechodí), na internetu dohledá, co jen chce, že už se člověk odmítá jakkoli učit.

… nemluvě o jiných strojích, které nahrazují lidské činnosti..

Nejlepší odpověď
Roman71

Přijde na to jaké technologie.

Jsou technologie prospěšné – například stroje a pomůcky usnadňující mechanicky opakující se práci a potom technologie nebezpečné, které škodí lidem i životnímu prostředí. Výsledkem takových „technologií zkázy“ může být například hromadící se radioaktivní odpad.

Zdá se, že je lidstvo nepoučitelné..

Další odpovědi
annas

„Pokrok je směřování vpřed, nikoli k lepšímu“ Jan Sobotka

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/52034-jan-sobotka-pokrok-je-smerovani-vpred-nikoli-k-lepsimu/

Každá mince má rub a líc. Na jedné staně technika či nové postupy ulehčují práci, obohacují nás, ale zvyšují psychické i fyzické požadavky na uživatele.

Třeba internet – co dělá anonymita, přináší i dost negativního – ,nekalá činnost, podvody, manipulace, urážky atd.

Myslím, že život, který je ovlivněný technikou, i když jsem zmínila jen internet, způsobuje odcizení, vznikají sice tzv. přátelství, ale zpravidla do toho opravdového chybí hodně,. Často chladnou i rodinné vztahy atd.

Kdo nepracuje s internetem, jako by nežil. Vybavení domácnosti – čím dokonalejší, tím méně lidské práce, ale často náročnější sehnat někoho, kdo třeba pračku opraví …

Samozřejmě, že bez technkiy se neobejdeme, ulehčuje práci, ale neměli by mnozí zapomítaat, že kolem žijí lidé.

Jak řekl Švejk: „Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi! “-

Proto nezpomínejme na pravé přátelství, rodinné vztahy, zázemí, slušnost, vzdělání, naopak zahoďme lhostejnost, nenávist, urážky, závist atd. Noc z toho technika nenahradí.

replicator

Lidé jsou čím dál chytřejší, protože potřebují znát lépe matematiku a spoustu jiných oborů. Jsou nuceni se pořád vzdělávat, aby pak mohli vykonat dané funkce a ušetřit spoustu času.
Je docela možné, že člověkovi nebude stačit IQ 180 za 50 let.

Kepler

Jako mnoho jiných věcí na světě mohou být technologie taky dvousečnou zbraní. Záleží na tom, jak moudře je člověk využívá. To, že existuje informační exploze ještě nenaučilo žádného člověka přemýšlet a vynalézat nové věci. Sbíráním informací se člověk může stát jen neobyčejně informovaným blbcem. Když po něm budeš chtít postup, jak ve velkém vyrábět grafen a další podobné supermateriály, jen pokrčí rameny: dejte to koňovi, ten má větší hlavu…

led

„Ak prichádzaš v dobrom,
prisadni k spoločnému stolu,
ostaň medzi nami, si vítaná.
Ak však so zlým úmyslom
chceš chodiť, škodiť ľudstvu,
od dverí odvráť sa, vrať sa,
do ničoty, skadiaľ si prišla.“
Aj takto možno (v parafráze na Sama Chalúpku) prijať technológiu, technický pokrok…
Za všetkým je človek. Technológia, jej využitie aj hrozba zneužitia závisí len od človeka samotného.

Spartaboy

Technologie můžou být zkázou. Každý má dneska mobil a internet které možná způsobují i rakovinu ale tutlá se to jak může. Jako když dlouho trvalo než se přišlo na to že antidepresiva u mladých způsobují sebevraždy. Rozhodně jedna z nejhorších věcí jak tvrdí David Icke je nahrání našeho vědomí do počítače v blízké budoucnosti.

ivzez

Tím i oním.
Něco je přínosem, ale většinu věcí lze i zneužít.

S panem Sobotkou nemohu souhlasit. Člověk se domnívá, že postupuje vpřed,
ale někdy tomu může být naopak. Navíc může být i návrat přínosem.

Kelt

Neexistuje jednoznačná odpověď. Technologie zvyšuje výkon, snižuje kupní cenu výrobku, na druhé straně se snižuje podíl lidské práce. Takže kdybych si vzpomněl na klasika díla Podíl práce na polidštění opice . B. Engels, tak je možné, že technologie může vést k tomu, že vyjde Podíl technologie na poopičení člověka. Nejde to ale všechno dávat dohromady, je třeba posuzovat každý případ zvlášť. Jak technologii, tak vztah lidí k ní.