Rokio

Jsou řecké báje zcela vymyšlené, nebo obsahují i některá doložená fakta? Pokud ano, můžete uvést pár příkladů?

Nejlepší odpověď
Henry1660

Někde v Africe se našel kmen bojových žen (amazonek).
Má se za to, že různí mykénští aj. vladaři skutečně existovali.
Pak město Trója, které se považovalo za bájné (a tím nejspíš i samotná Trojská válka).
”Potopa světa,” kdy vědci našli geologické důkazy, že v době kdy řecká mytologie udává potopu světa, byla skutečna v té době zaplavena některá část Řecka.
V Thébách se našel rodný dům (hrad) Héraklův, ale mohl být postaven pouze symbolicky.

Pro Řeky (taky Římany, Makedoňany a jimi podrobené národy) stejně jako některé dnešní lidi ( Helénismus/Olym­pianismus ) to bylo jejich náboženství. A snad žádné náboženství se nezakládá na nějakých ”vědecky podložených faktech.” Je to stejné jako příběhy z Bible, Koránu nebo jakékoli jiné mytologie, jsou vše součástí náboženství.

Jsou to především pověsti než báje a jak se říká každá pověst má reálné jádro.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hel%C3%A9nis­mus_(n%C3%A1bo%C5%BE­enstv%C3%AD)
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%98eck%C3%A1_my­tologie

Další odpovědi
Kepler

Co třeba ta o Tróji?

Edison

Báje z principu mají reálné základy. Vezmi jakoukoli báji, prohledej internet a na všechno najdeš nějaké doložené události. Až doba vyprávění o těch událostech je pozměnikla natolik, třeba z důvodů politiky, že z nich jsou ty báje.